Naukowcy przekształcili kartkę papieru w elektroniczny interfejs

Zespół badawczy z amerykańskiego uniwersytetu Purude, opracował innowacyjny sposób przekształcania zwykłych arkuszy papieru w interfejs wejściowy maszyny.

FlexiLab Purdue
FlexiLab PurdueYouTube

Badanie zostało opublikowane na łamach czasopisma Nano Energy. To pierwszy przypadek, kiedy zademonstrowano w pełni samodzielną technologię elektroniki papierowej z własnym zasilaniem.

Wytwarzanie wielofunkcyjnych urządzeń elektronicznych na wszechobecnych podłożach papierowych cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na ich niski koszt, przyjazność dla środowiska, niewielką wagę i elastyczność. Niestety, rozwój elektroniki papierowej wiąże się ze wieloma wyzwaniami, takimi jak niewielka wytrzymałość materiału na degradację, podatność na wielość, zależność od baterii czy ograniczona kompatybilność z istniejącymi urządzeniami.

Zmienić to może wynalazek naukowców z amerykańskiego uniwersytetu Purude. Opracowali oni całkowicie bezprzewodowe, papierowe urządzenia elektroniczne niewrażliwe na wilgoć, plamy z cieczy i kurz. RF-SPE można szybko wytwarzać poprzez sekwencyjne osadzanie natryskowe wielu warstw nano-obwodów na papierze, bez rozmazania tuszu.

Profesor Ramzes Martinez, inżynier oraz naukowiec odpowiedzialny za projekt wyobraża sobie, że rozwiązanie to może ułatwić interakcję użytkownika z m.in. opakowaniami żywności. Dzięki niemu kupujący mógłby w szybki sposób zweryfikować, czy żywność jest bezpieczna do spożycia. Elektroniczny, papierowy interfejs, mógłby także ułatwić odbiór przesyłek.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas