Naukowcy przesłali wiadomość przy użyciu wódki

​Naukowcy opracowali niezwykłą metodę przesyłania wiadomości, w której kluczowym elementem jest... wódka.

Zespół badaczy z York University w Toronto postanowił wykorzystać do przesłania kodu binarnego nieco wysokoprocentowego alkoholu. Stworzony przez nich nadajnik wiadomości jest zbudowany z płytki Aruduino Uno, ekranu Adafruit LCD, wentylatora i zwykłej butelki ze sprayem. Odbiornik natomiast zawiera urządzenie, które jest w stanie wykryć stężenie alkoholu w powietrzu.

Sam proces przesyłu informacji polega na rozpylaniu alkoholu w określonych odstępach czasu, które odbiornik jest w stanie zdekodować jako ciąg zer i jedynek. Po przetłumaczeniu otrzymano tytuł kanadyjskiego hymnu O Canada.

Mimo iż zaprezentowane urządzenie nie jest szczytowym osiągnięciem technologicznym, to stanowi pierwszy w historii przypadek chemicznej komunikacji. W przyrodzie ta postać porozumiewania się nie jest niczym niezwykłym - wykorzystując choćby feromony często stosują ją różne zwierzęta.

Przesyłanie wiadomości przy użyciu wódki raczej nie ma racji bytu w przyszłości, ale wskazuje kierunek, w którym będą porozumiewać się medyczne nanoboty.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alkohol | wódka | komunikacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy