Naukowcy stworzyli robotyczne ramię, które może być kontrolowane za pomocą fal mózgowych
Istniejące robotyczne protezy sterowane za pomocą umysłu wymagają umieszczenia implantu w mózgu. Za sprawą urządzenia, kontrola nad protezą może być płynna i ciągła. Nowatorska technologia pozwoliła jednak na pominięcie ryzykownej operacji wszczepienia implantu. Naukowcy opracowali urządzenie, które wychwytuje fale mózgowe spoza czaszki.
Zespół badaczy z Carnegie Mellon University (CMU) stworzyła pierwsze nieinwazyjne, sterowane umysłem ramię robota, które nie wymaga wszczepienia implantu do mózgu. Tego typu rozwiązanie jest jednak mniej wydajne, a kontrola nad botem będzie jest mniej precyzyjna.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Robotics naukowcy opisali, w jaki sposób wykorzystali kombinację technik wykrywania i uczenia maszynowego, aby stworzyć interfejs mózg-komputer (BCI), który mógłby dotrzeć do fal mózgowych.Aby przetestować swój system, badacze poprosili uczestników o skierowania ramienia robota w stronę kursora poruszającego się po ekranie komputera. Nieinwazyjny system pozwolił na sterowanie protezą w czasie rzeczywistym bez zbędnych zakłóceń.Robotyczne protezy kontrolowane za pomocą umysłu są przede wszystkim tworzone z myślą o osobach sparaliżowanych oraz cierpiących na zaburzenia ruchu. Badacze z CMU twierdzą jednak, że sterowane umysłem roboty są przyszłością technologii i mogą pomóc usprawnić m. in. przemysł.