Od tego miesiąca roboty będą dostarczać przesyłki w trzech europejskich krajach

Na chodniki miast w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwajcarii wyjadą roboty, które będą dostarczać przesyłki dla kilku firm.

Roboty zastąpią kurierów i dostawców jedzenia między innymi w Londynie
Roboty zastąpią kurierów i dostawców jedzenia między innymi w Londyniemateriały prasowe

Starship Technologies, spółka założona przez twórców komunikatora Skype, opracowała jeżdżące, autonomiczne roboty przeznaczone do dostarczania przesyłek. Są to niewielkie pojazdy, które poruszają się za pomocą sześciu kół i są zasilanie czteroma silnikami. Wyposażono je w szereg czujników dźwiękowych, laserowych, nawigację GPS oraz system kamer, które na bieżąco dbają o bezpieczeństwo podróży.

Maksymalna prędkość jaką może osiągnąć maszyna to 16 km/h, ale standardowo będzie się poruszać dużo wolniej (około 6 km/h). W założeniu, roboty mają dowozić przesyłki na dystansach 3-5 km, ale wbudowane akumulatory pozwalają na przebycie drogi nawet kilkukrotne dłuższej. Pojemny schowek ma pomieścić spokojnie dużą torbę zakupów lub kilka porcji dań.  Średni czas dostawy produktu ma wynosić 15-30 minut.

Estoński producent zapewnia, że pojazdy są w pełni bezpiecznemateriały prasowe

Pojazdy będą poruszać się samodzielnie, ale w początkowej fazie będzie czuwał nad nimi pilot, który w razie potrzeby przejmie zdalną kontrolę. Klient będzie mógł odebrać paczkę wpisując na specjalnym panelu kod, który uprzednio dostanie w wiadomości SMS. Producent zapewnia, że urządzenia są testowane w warunkach miejskich już od prawie roku, ale w tym miesiącu okaże się, jak sprawdzają się w praktyce. Starship Technologies podpisało bowiem kontrakty z londyńską restauracją Pronto.co.uk, niemieckim kurierem Hermes i siecią sklepów Metro Group, dla których będzie wkrótce dostarczać produkty. W sumie kilkadziesiąt maszyn ma wyjechać na ulice Londynu, Düsseldorfu i Berna. Firma zapowiedziała wprowadzenie swoich pojazdów także do innych krajów, w tym może nawet do Polski.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas