Poduszki powietrzne ochronią domy przed trzęsieniem ziemi

Japończycy wiedzą, że katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi są powszechnym zjawiskiem w tej części globu. Pozostaje im się przygotowywać do ewentualnych kataklizmów najlepiej jak to tylko możliwe. Przykładem technologii, która mogłaby uratować wiele istnień ludzkich jest wyposażenie budynków w poduszki powietrzne.

Nad taką metodą amortyzacji pracuje firma Air Danshin Systems Inc. System będzie uruchamiany, gdy czujniki na terenie posesji wykryją nadchodzące wstrząsy. Odczyt czujnika aktywuje potężny kompresor, który wdmucha powietrze w poduchy wbudowane w fundamenty budynku.

Poduszka uniesie gmach na 3 centymetry i będzie stanowić amortyzację minimalizującą szkody. Zawór powietrza umożliwi właścicielom domu stabilizowanie budowli. Co najważniejsze, system jest wielokrotnego użytku - po ustaniu trzęsienia, powietrze jest odprowadzane z komór w fundamentach.

Poduszki są obecnie instalowane w 88 japońskich domach mieszkalnych, ale twórcy systemu mają ambitne plany. Podobną amortyzację można wykorzystać w większych gmachach, na przykład budynkach użyteczności publicznej i biurowcach.

Poniższe wideo pokazuje działanie ochronnego systemu.

Reklama

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: trzęsienie ziemi | poduszki powietrzne | Japonia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy