Powstaje ekologiczna utopia

Firma Panasonic, wraz z ośmioma innymi przedsiębiorstwami, poinformowała o planach budowy ekologicznego miasta.

Fujisawa Sustainable Smart Town - to będzie ekologiczne miasto przyszłości
Fujisawa Sustainable Smart Town - to będzie ekologiczne miasto przyszłościmateriały prasowe

Fujisawa leży w prefekturze Kanagawa ok. 50 km na zachód od Tokio. Panasonic i władze miasta zawarły w zeszłym roku porozumienie, na mocy którego postanowiono zbudować inteligentne miasto na wolnej działce znajdującej się na terenie dawnej fabryki firmy Panasonic. O umowie poinformowano 17 listopada 2010 r., a otwarcie nowego miasta jest zaplanowane na rok finansowy kończący się w marcu 2014 r. Dziewięć przedsiębiorstw i Fujisawa zamierzają wspólnie stworzyć innowacyjne, inteligentne miasto promujące "zielony" styl życia. Na jego obszarze zostaną wdrożone usługi i systemy energetyczne oparte na ekologicznych pomysłach (eco ideas) firmy Panasonic.

Deweloperzy, producenci i usługodawcy będą ściśle współpracować ze sobą w każdej fazie projektu - od etapu ogólnego planowania po rozpoczęcie użytkowania miasta, które obejmie ok. 1000 gospodarstw domowych. Wszystkie mają być zamieszkane do 2018 r., na który przypada 100. rocznica założenia firmy Panasonic.

Panasonic zamierza wykorzystać w projekcie Fujisawa SST swoje kompleksowe rozwiązania dla całego domu, budynku i miasta, które łączą technologie energetyczne firmy z ochroną środowiska. Projekt będzie promował szeroko zakrojone używanie urządzeń energooszczędnych i proponował nowe rozwiązania, które łączą sposoby na generowanie i gromadzenie energii oraz kontrolę jej zużycia. W szczególności Panasonic planuje zainstalować w całym mieście, bazujące na panelach słonecznych, systemy wytwarzania energii oraz gromadzące ją akumulatory. Znajdować się one będą w domach mieszkalnych oraz innych budynkach i strefach użyteczności publicznej. Będą to pierwsze obiekty tego typu na świecie. W późniejszym okresie Panasonic zamierza ponownie wykorzystać projekt Fujisawa SST w innych częściach Japonii i poza jej granicami.

Fujisawa Sustainable Smart Town:

Firma Panasonic będzie pracować razem z miastem Fujisawa nad wdrożeniem projektu na otaczających je obszarach. Panasonic chce też promować stworzony model rozwoju urbanistycznego, aby przebudować obszary dotknięte marcowym trzęsieniem ziemi. Firma zamierza również wykorzystać wdrażane rozwiązania w ramach globalnych projektów. Wśród nich warto wymienić np. projekt "Sino-Singapore Tianjin Eco-City" w Chinach czy indyjski "Delhi-Mumbai Industrial Corridor (DMIC) Project".

Przegląd informacji o projekcie Fujisawa SST

- Powierzchnia obszaru: ok. 19 ha,

- Planowane wykorzystanie obszaru: ok. 1000 domów mieszkalnych / obiektów komercyjnych lub użyteczności publicznej,

- Planowana populacja: 3000 osób (1000 gospodarstw domowych),

- Planowane otwarcie miasta: rok finansowy kończący się w marcu 2014 r,

- Całkowity koszt projektu: ok. 60 miliardów jenów.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas