Powstaje sztuczna żywa komórka

Naukowcom udało się odtworzyć reakcję formowania podwójnej błony komórkowej. Wykorzystali do tego wodę, olej i jony miedzi. Ich głównym celem jest stworzenie żywej i całkowicie sztucznej komórki.

Minie jeszcze wiele lat zanim naukowcom uda się stworzyc sztuczną komórkę
Minie jeszcze wiele lat zanim naukowcom uda się stworzyc sztuczną komórkęAFP

Struktura oddzielająca wnętrze komórki od otoczenia ma charakterystyczną i dość skomplikowaną budowę. Składa się z tzw. dwuwarstwy fosfolipidów i białek. Do skonstruowania syntetycznego odpowiednika tego układu naukowcy posłużyli się rzadką emulsją, w której skład wchodził olej, detergent i jony miedzi. Pod 24 godzinach w mieszaninie utworzyła się podwójna membrana złożona z kropli oleju.

- W naszym systemie używamy prymitywnego katalizatora - jonów metali. Reakcja jest całkowicie sztuczna. W ten sposób można obserwować tworzenie się błon de novo - powiedział Devaraj, profesor z uniwersytetu w San Diego.

Wyjątkowość odkrycia polega na tym, że badacze otrzymali złożony twór z produktów powszechnie dostępnych w sprzedaży. - To jest trywialne i może być wykonane w ciągu jednego dnia. Nowi ludzie, którzy dołączają do laboratorium mogą otrzymać takie membrany w 24 godziny - dodał chemik.

- Jednym z naszych długoterminowych, bardzo ambitnych celów jest próba stworzenia sztucznej komórki, syntetycznej jednostki życia od podstaw - przejść do żywego organizmu z nieożywionych cząsteczek, które nigdy nie były materiałem budującym żywy organizm. Prawdopodobnie tak stało się w pewnym momencie w przeszłości. W przeciwnym razie życie nie mogłoby istnieć - powiedział Devaraj.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas