Replika „Titanica” z klocków Lego, to jeden z największych modeli w historii producenta
Już niebawem do sklepów trafi nowy zestaw klocków Lego, który będzie się składał z aż 9090 elementów. Mowa tu o niesamowicie dokładnej replice słynnego statku pasażerskiego RMS Titanic. Model zaskoczy nie tylko swoimi rozmiarami.
RMS Titanic był swego czasu największym statkiem na świecie, przez wielu uważanym za jednostkę całkowicie niezatapialną. W nocy 14 kwietnia 1912 r. uderzył on w gigantyczną górę lodową około 600 km na południe od Nowej Funlandii. Liniowiec zatonął w całości 15 kwietnia, zaledwie pięć dni po wyruszeniu z Southampton w kierunku Nowego Jorku. Podczas katastrofy zginęło 1500 osób, chociaż ponad 700 udało się przeżyć.
Wrak Titanica odkryto dopiero w 1985 r., 70 lat po katastrofie, podczas misji wojsk amerykańskich. Teraz, niemal równe 110 lat od czasu pierwszego wodowania, statek został odwzorowany przez słynnego producenta klocków.
Składający się z rekordowej ilości 9090 elementów model, będzie autentyczną repliką statku, odtworzoną w skali 1:200. Będzie to także jeden z największych zestawów Lego w historii, którego długość po pełnym złożeniu wyniesie niemal 1,5 metra. Rozmiary to jednak nie wszystko.
Replika ma w ogromnym stopniu odwzorować wnętrze luksusowego liniowca, wliczając w to umeblowanie oraz wyjątkowy i charakterystyczny styl wykończenia każdego z dostępnych pokładów. Model będzie można rozłożyć na trzy osobne części by w całości oddać się obserwacji realnie odwzorowanych kajut oraz wielu charakterystycznych miejsc, takich jak ogromne, drewniane schody znany chociażby z filmu Jamesa Camerona. Lego pokusiło się nawet o dokładnie odtworzoną kotłownie, wyposażoną w piece i pompy napędzające gigantyczne silniki tłokowe. Nie zabraknie także dodatkowych, w pełni ruchomych elementów, takich jak dźwigi towarowego, mechanizmy opuszczania łodzi ratunkowych, czy rzecz jasna kotwic. Sama ilość detali zawartych zarówno w środku, jak i na zewnątrz zestawu, potrafi wzbudzić ogromny podziw.
Bez wątpienia budowa tak wymagającego dzieła przyniesie ogrom radości zarówno dorosłym, jak i młodszym konstruktorom. Niestety, jak można łatwo wywnioskować, nie będzie to tania zabawa. Cena zestawu została wstępnie ustalona na 630 dolarów, a więc przy obecnym kursie, około 2500 złotych. Model będzie dostępny już od 8 listopada tego roku.