Rewolucyjne szkło - odbija wodę i brud

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) otrzymali szkło o specjalnej nanostrukturze, które odbija od swojej powierzchni wodę, brud i zapobiega zaparowywaniu. Jaką metodą udało im się tego dokonać?

Wynalazek może budzić skojarzenia z opisywaną przez nas tkaniną o podobnych właściwościach. Różnią się jednak metodą otrzymywania. W kontekście materiału chodziło o pokrywanie włókien warstwami nanocząsteczek krzemionkowych. Nowe cechy szkła opracowanego przez MIT są wynikiem specjalnego procesu trawienia. Kyoo-Chul Park i Hyungryul Choi - osoby odpowiedzialne za projekt - zainspirowali się stożkowatą strukturą liści zebry, które również odpychają wodę.

Inżynierowie pokryli taflę szkła wielowarstwowym materiałem, który następnie oderwano - według ściśle określonego wzoru. Na jego powierzchni powstały w ten sposób mikroskopijnych rozmiarów stożki. Otrzymano całkowicie przejrzystą powłokę, która odpycha krople wody i nie zatrzymuje zabrudzeń.

Wynalazek inżynierów z MIT znajdzie mnóstwo zastosowań - od szyb samochodowych po dotykowe ekrany urządzeń mobilnych. Okaże się również bardzo istotny w kontekście paneli słonecznych. Wiadomo przecież, że ich skuteczność zależy od stopnia czystości.

Reklama

Zachowanie się cieczy po zetknięciu ze szkłem uwieczniono na poniższym materiale wideo:

Zabierz pocztę na majówkę! Sprawdź wersję mobilną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MIT | szkło | technologie | nanotechnologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama