Robot do walki z ptasimi intruzami na lotniskach

Ptaki w pobliżu lotnisk to bardzo duży problem dla bezpieczeństwa samolotów. Zwierzęta niejednokrotnie są wciągane przez silniki lub uderzają z dużą prędkością w maszyny. Sytuacja ta może zmienić się już niebawem, gdyż powstał naziemny robot UGV, który do walki z latającymi intruzami wykorzystuje imponujący arsenał.

UGV został zaprojektowany przez Korean Atomic Energy Group oraz LIG Nex1. Jest to sześciokołowy, pół-autonomiczny robot, który jest sterowany przez człowieka z oddalonej stacji kontroli. UGV jest w stanie samoistnie omijać przeszkody, a także powrócić do określonego punktu, nawet w przypadku awarii.

Robot ma 2,5 m długości, waży 1 tonę i jest wyposażony w instrumenty do kierunkowej transmisji akustycznej, lasery, termowizory oraz kamery przystosowane do działania w dzień i w nocy.

Zasada działania UGV jest prosta - robot emituje serię dźwięków odstraszających zwierzęta, a jeżeli to nie pomoże jest w stanie użyć zestaw laserów o zasięgiu 2 km.

W ciągu pięciu ostatnich lat w Korei Południowej doszło aż do 460 zderzeń ptaków z maszynami latającymi. UGV jest o 20 proc. skuteczniejszy od obecnie stosowanych mechanizmów bezpieczeństwa.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: robot | lotnisko | samolot | ptaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama