"Szalone mrówki" atakują elektronikę

W Stanach Zjednoczonych szaleje gatunek mrówek, których budowa ciała powoduje zakłócenia w funkcjonowaniu urządzeń elektronicznych. Jakkolwiek absurdalnie to nie brzmi - istnienie takich stworzeń jest dla niektórych sporym problem.

Tak zwane Mrówki Rasberry'ego, gatunek spokrewniony z mrówkami pochodzącymi z Brazylii i Argentyny, potrafi bardzo uprzykrzyć życie mieszkańcom takich stanów jak Teksas czy Floryda.

Mające 3 mm owady, w przeciwieństwie to swoich braci z innych części świata, nie budują kopców, tylko szukają "schronienia" w gospodarstwach domowych. Jak się okazuje, doskonałym środowiskiem do ich rozwoju są... urządzenia elektroniczne. Szczególnie upodobały sobie urządzenia klimatyzacyjne, ale bez problemu robią sobie mrowisko się także w komputerach, a nawet w telefonach. Prąd przepływający przez ciała tego gatunku mrówek sprawia, że urządzenia, z których zrobiły sobie mrowisko, przestają prawidłowo działać.

Reklama

Może brzmi to zabawnie, ale w 2008 roku NASA znalazła trzy mrowiska założone przez ten gatunek. Istnieją także obawy, że największe lotnisko w Teksasie będzie musiało zmierzyć się z "inwazją" tych niszczących elektronikę mrówek.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mrówki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy