Terabitowy internet utkany ze światła

Naukowcy z University of Southern California opracowali technologię, która może stanowić podwaliny pod wprowadzeniem do powszechnego użytku terabitowego internetu.

Ta technologia może zmienić oblicze internetu
Ta technologia może zmienić oblicze internetu123RF/PICSEL

Nową technologię będzie można wykorzystać w bezprzewodowej komunikacji naziemnej, satelitarnej oraz światłowodach. Szczególnie te ostatnie mają przysłużyć się do ekspansji terabitowego internetu na świecie.

Pomysłodawcą projektu jest prof. Alan Wilner, który przy użyciu tzw. hologramów fazowych manipulował 8 promieniami światła i zawinął je w spiralę kształtem przypominającą podwójną helisę DNA. Dzięki temu, że każdy z promieni ma charakterystyczny dla siebie skręt, można kodować w nim dane. Wilner przeprowadził już pierwsze testy nowej technologii i wręcz idealnie nadaje się ona do komunikacji z satelitami.

- To zupełnie nowy wymiar transmisji danych. Ze światłem można zrobić rzeczy, które są niewykonalne w przypadku elektryczności. Fotony poruszają się z ogromnymi prędkościami, ale możemy nimi bardzo łatwo manipulować - powiedział Wilner.

Dostępne obecnie routery pozwalają na przesyłanie danych z prędkością 50 megabitów na sekundę. Wykorzystanie światła zamiast elektryczności może spowodować wzrost szybkości transmisji aż do 1 terabita na sekundę. Według naukowców będzie to możliwe dzięki dużej plastyczności promieni świetlnych i wielu potencjalnym sposobom ich skręcenia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas