Uczeni wynaleźli tabletkę na lenistwo

Nie chce Ci się ćwiczyć? Nie ma sprawy. Dzięki uczonym z Zurychu, być może już niedługo wystarczy połknąć tabletkę, aby zyskać całą niezbędną do podjęcia wysiłku motywację.

Postęp w dziedzinie farmakologicznych ulepszaczy życia codziennego jest doprawdy imponujący. Po całej serii leków na raka, panaceum na łysienie i innych przełomowych wynalazkach przyszedł czas na tabletkę lub zastrzyk z solidną porcją motywacji.

Erytropoetyna - w skrócie Epo - to hormon wytwarzany w małych ilościach przez ludzki mózg. Już od dłuższego czasu stosuje się ją jako środek dopingujący. Okazuje się jednak, że poza zwiększaniem ilości czerwonych krwinek może oddziaływać na mysią, a prawdopodobnie również ludzką psychikę.

Uczeni z uniwersytetu w Zurychu przeprowadzili serię doświadczeń na myszach, które wykazały, że gryzonie wykazują większą chęć do ćwiczeń jeżeli poda im się erytropoetynę. W doświadczeniu brały udział 3 grupy gryzoni. Pierwszej nie podano erytropoetyny. Drugiej wstrzyknięto ludzki hormon, a trzecie zostały genetycznie zmodyfikowane tak, aby ich ciała wytwarzały erytropoetynę. Pierwsza grupa myszy wykazywała zdecydowanie mniejsza motywację do ćwiczeń fizycznych.

Reklama

Poza motywacją do wysiłku Epo może również pomóc w walce ze schizofrenią i depresją. Gra jest więc zdecydowanie warta świeczki, a efekt likwidowania "lenia" powinien pozwolić na łatwe znalezienie sponsorów do dalszych badań nad nowymi zastosowaniami hormonu.

Marek Maruszczak

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: lenistwo | uczeni | farmakologia | Medycyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy