Zaskakujące początki gigantów technologii

Nokia produkowała kiedyś gumiaki, Sharp mechaniczne ołówki, a Nintendo inwestowało w hotele oferujące tanie pokoje do uprawiania seksu. Zanim te firmy stały się potentatami elektroniki, zajmowały się czymś całkowicie odmiennym.

Nokia

Choć gwiazda fińskiego potentata nieco ostatnio przygasła, Nokia nadal pozostaje jednym z największych producentów telefonów komórkowych na świecie. Wbrew pozorom Nokia nie zajmowała się jednak elektroniką od początku swojego istnienia.

Założona w 1865 roku firma znana była początkowo z produkcji papieru. Po kilkudziesięciu latach jej oferta uległa poszerzeniu - od 1898 roku Nokia produkowała również gumowe obuwie. Od 1912 roku firma, nazywająca się wówczas Finnish Cable Works, rozszerzyła swoją ofertę o kable.

Przeniesienie siedziby firmy do miasta Nokia zaowocowało zmianą nazwy. Pierwszy sprzęt elektroniczny - wczesne telefony bezprzewodowe montowane w samochodach - Nokia wyprodukowała w 1970 roku.

Nintendo

Nintendo jest związane z branżą rozrywkową od początku istnienia tej firmy. Założona w 1889 roku manufaktura zajmowała się początkowo produkcją kart do tradycyjnej gry Hanafuda. Przez dziesięciolecia karty te pozostawały głównym produktem Nintendo.

Reklama

Nawet po kilkudziesięciu latach, kiedy w 1954 roku Nintendo zaczynało działalność w Stanach Zjednoczonych, najważniejszym produktem tej firmy były karty - w tym przypadku z postaciami z kreskówek Disneya.

Zmiana nastąpiła dopiero w 1963 roku - Nintendo założyło wówczas korporację taksówkarską. Firma zainwestowała ponadto w hotele, oferujące tanie pokoje do uprawiania seksu, a także zaczęła sprzedawać odkurzacze.

Przełom nastąpił w roku 1975, gdy Nintendo nabyło prawa do sprzedaży w Japonii konsoli Magnavox Odyssey. Mimo początkowych problemów, posunięcie to przyniosło firmie zyski i Nintendo postanowiło skupić się na cyfrowej rozrywce.

Samsung

Założony w 1938 roku w Korei Samsung rozpoczął działalność od... sprzedaży pieczywa. Rozbudowując asortyment, koreańska firma zajęła się również sprzedażą makaronów. Kolejnym etapem dywersyfikacji było rozpoczęcie sprzedaży polis ubezpieczeniowych.

Firma miała również swój własny dom towarowy i - jak przystało na czebol - własną gazetę. Z biegiem lat Samsung wkraczał w kolejne branże.

Choć obecnie jest kojarzony głównie ze sprzętem elektronicznym, w rzeczywistości jest to firma, w której elektronika stanowi zaledwie jeden z działów, obok m.in. przemysłu ciężkiego czy przetwórczego. Samsung buduje również statki, a we współpracy z Renaultem - samochody. Ponadto firma może pochwalić się m.in. zbudowaniem najwyższego budynku świata - Burdż Chalifa.

Skype

Część zespołu, który opracował komunikator Skype, przed rozpoczęciem prac nad tą aplikacją zajmowała się równie znanym programem. Trójka programistów z Estonii opracowała aplikację Kazaa, służącą do wymiany plików na zasadach P2P.

Twórcy tej aplikacji byli jednak na tyle sprytni, by pozbyć się kłopotliwego z punktu widzenia prawa produktu jeszcze przed pierwszymi pozwami.

Zdobyte dzięki programowi do wymiany plików pieniądze i wiedzę wykorzystali następnie do stworzenia kolejnego programu działającego na zasadach peer-to-peer. Skype, zamiast wymiany plików, zaoferował użytkownikom coś równie użytecznego - możliwość rozmowy przez internet.

Motorola

Założona w 1928 roku Motorola nosiła początkowo nazwę Galvin Manufacturing. Sztandarowym produktem firmy było urządzenie pozwalające podłączyć radia o zasilaniu bateryjnym do sieci elektrycznej. Dwa lata później oferta uległa rozszerzeniu - firma kupiła patenty, pozwalające na produkowanie odbiorników radiowych do samochodów.

Razem z patentami firma Galvin Manufaturing kupiła prawa do nazwy, stanowiącej połączenie słowa "motor" oraz "victrola" (rodzaj gramofonu). Istnieją również źródła podające jako drugi wyraz słowo "vitriola" - popularną nazwę radia samochodowego.

Twitter

Gdy w 2005 roku Apple zaczął intensywnie promować podcasty, działania technologicznego giganta postanowiły wykorzystać inne firmy.

Uruchomiony wówczas Twitter miał - w założeniu twórców - zaistnieć jako platforma do publikowania podcastów. Dodatkową, mało istotną funkcją była możliwość informowania o swoim statusie za pomocą krótkich wiadomości.

Hewlett-Packard

Bill Hewlett i Dave Packard w początkowym okresie działalności na siedzibę swojej, założonej w 1939 roku firmy wybrali garaż. To właśnie HP (wówczas Hewlett-Packard) zapoczątkowało legendę garażu, jako etapu rozwoju najważniejszych firm technologicznych.

Pierwszym produktem były montowane przez twórców firmy oscylatory dźwiękowe - dzięki pomysłowym rozwiązaniom wielokrotnie tańsze od produktów konkurencji. Jednym z pierwszych klientów firmy był Walt Disney, potrzebujący produktów HP do testów systemu dźwięku stereofonicznego.

Warto przypomnieć, że zapoczątkowanej przez HP "garażowej" tradycji pozostali wierni nawet założyciele Google'a. Wiele źródeł podaje, że Google również zaczynało w garażu, ale nie jest to prawda. Larry i Sergey mieli do dyspozycji część dużego i wygodnego domu wynajętego od Susan Wojcicki.

Niektóre prace wykonywano w garażu nie z konieczności, ale w celu podtrzymania tradycji "garażowych" firm technologicznych, zapoczątkowanej przez HP.

Panasonic (Matsushita)

W 1917 roku pracownik firmy Osaka Electric Light Company opracował oprawkę, pozwalającą na wkręcenie i podłączenie do prądu żarówki. Przedmiot nie przypadł do gustu przełożonym i niedoszły konstruktor wylądował na bruku.

Niektóre źródła podają nieco inną wersję, twierdząc, że to sam pracownik zrezygnował z zatrudnienia, zniechęcony brakiem perspektyw. Pracownikiem tym był Konosuke Matsushita. Konosuke nie stracił wiary w siebie i założył firmę, której udało się szybko zdobyć zamówienie na znaczną ilość izolatorów.

Uzyskane w ten sposób pieniądze pozwoliły na opracowanie dwudrożnego gniazdka na następnie - po rynkowym sukcesie tego ostatniego - całej gamy produktów, takich jak żelazko, lampka rowerowa czy radio.

Sharp

W 1915 roku japoński wynalazca Tokuji Hayakawa wymyślił mechaniczny ołówek. Wynalazek był o tyle istotny, że ołówek - w przeciwieństwie do swoich poprzedników, wykonanych w tradycyjny sposób - zawsze pozostawał ostry.

Ta wyjątkowa cecha została uznana za tak istotną, że firma wzięła od niej swoją nazwę. Na działalność Sharpa w znanych współcześnie branżach trzeba było jednak czekać bardzo długo. Pierwszy sprzęt elektroniczny tej firmy - kalkulator - pojawił się dopiero w 1964 roku.

Dwie dekady później pozycja firmy w branży elektronicznej była już na tyle silna, że Sharp podjął próbę wprowadzenia na rynek własnego standardu nośnika danych.

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama