Historia Muzeum w dawnych garażach

Od lat budynki magazynowe i silnikownia przesiąknięte były zapachem smarów i nafty lotniczej. Została tam zorganizowana nowa wystawa "Magazyny historii" - zaaranżowana w konwencji bocznicy kolejowej, czyli miejsca, gdzie jej najcenniejsze eksponaty zostały odnalezione w 1945 roku.

article cover
Sławek ZagórskiINTERIA.PL

Historia Muzeum w dawnych garażach

Na całym świecie zachowało się z okresu pionierskiego lotnictwa i czasu Wielkiej Wojny około 70 samolotów, z czego 13 znajduje się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Kolekcja ta uznawana jest za jedną z najpoważniejszych na świecie. Znaleziono ją na bocznicy kolejowej.
Niemcy te samoloty przy pomocy piły i siekiery przystosowali do wymiarów lor kolejowych. Dziś możemy się zżymać, jakie oni popełnili barbarzyństwo, tnąc te samoloty, ale przecież z kawałków łatwiej jest skleić samolot, niż odbudować go z popiołów. Do krakowskiego muzeum trafiły one bardzo zniszczone, poprzecinane, połamane, brakowało wielu fragmentów. Przejęliśmy cześć kolekcji, w której nie było skrzydeł. Te zostały zapakowane na inny transport kolejowy i zaginęły gdzieś na zawsze - mówi Krzysztof Mroczkowski - kurator i pomysłodawca wystawy, a zarazem wicedyrektor Muzeum.
W części dotyczącej modelarstwa lotniczego gabloty są stylizowane na buteleczki farby, a za krzesła służą odpowiednio powiększone puszki modelarskiej farby.
Pod sufitem zawieszone zostały ramki z modelem myśliwca Spitfire w skali 1:1.
+2
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas