Aż 320 000 nowych wirusów może zagrażać człowiekowi

Na świecie może być co najmniej 320 000 wirusów, które krążą wśród zwierząt, a jeszcze nie zostały odkryte.

W królestwie zwierząt może kryć się aż 320 000 jeszcze nieodkrytych wirusów
W królestwie zwierząt może kryć się aż 320 000 jeszcze nieodkrytych wirusów123RF/PICSEL

Naukowcy przekonują, że identyfikacja śmiertelnych chorób - szczególnie tych, które mogą przenosić się ze zwierząt na człowieka - pozwoli w przyszłości uniknąć groźnych pandemii. Taka operacja może kosztować nawet 4 miliardy funtów, ale ratując życie milionom ludzi na świecie, operacja zwróci się błyskawicznie.

- To, na czym najbardziej nam zależy to identyfikacja jak największej liczby wirusów, które mogą przenosić się z innych ssaków na człowieka. Dzięki temu będziemy w stanie zrozumieć mechanizmy ich działania i zminimalizować ryzyko wystąpienia pandemii w przyszłości - powiedział Ian Lipkin, szef Center for Infection and Immunity na University of Columbia.

Prawie 70 proc. wirusów, które są zabójcze dla ludzi - jak HIV, Ebola czy Mers - pierwotnie pojawiło się u innych zwierząt. Gdyby zostały one wykryte wcześniej, być może istniałaby szansa walki z nimi i nie cechowałyby się one tak dużą letalnością.

Zespół naukowców z USA i Bangladeszu przebadał kilka gatunków nietoperzy z rodzaju Pteropus, które są nazywane kolokwialnie "latającymi lisami". Zwierzęta te są nosicielami wirusa Nipah, który dla człowieka może być zabójczy.

Badacze pobrali od nietoperzy 1897 próbek, dzięki czemu byli w stanie ocenić, jakie patogeny te zwierzęta przenoszą. Rezultaty zaskoczyły wszystkich. Odkryto prawie 60 różnych typów wirusów nieznanych do tej pory nauce. W królestwie zwierząt jest ich znacznie więcej. Naukowcy szacują, że liczba ta oscyluje w granicach 320 000. Oznacza to aż 320 000 potencjalnych sposobów na śmierć.

- Oczywiście, nie możemy przebadać wszystkich zwierząt żyjących na świecie, ale możemy spróbować zidentyfikować jak najwięcej wirusów. Obserwacje rozpoczęliśmy w rejonach, w których prawdopodobieństwo wystąpienia zabójczego dla człowieka wirusa jest największe - powiedział Lipkin.

Taka operacja zajmie 10 lat i pochłonie miliardy dolarów. Ale gra jest warta świeczki.

- Mimo że wygląda to na bardzo kosztowny proces, powinniśmy zainwestować w badania zwierząt przenoszących wirusy na człowieka. To może ochronić nas przez wyjątkowo zabójczą pandemią, która prędzej czy później, pojawi się - dodał naukowiec.

Program mający na celu detekcję zwierzęcych wirusów, które mogą zagrażać człowiekowi nazwano PREDICT. W ramach projektu do tej pory odkryto 240 nowych patogenów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas