Backup wspomnień z implantu mózgowego dla ciężko rannych żołnierzy
DARPA rozpoczyna prace nad implantem, który pomoże w odtworzeniu wspomnień utraconych na skutek ciężkich urazów głowy – czytamy w serwisie Extreme Tech.
Celem projektu o nazwie RAM (Restoring Active Memory) jest opracowanie implantu, na którym - po wszczepieniu do mózgu żołnierza - będą zapisywane wszystkie wspomnienia. W przypadku ciężkiego urazu głowy i częściowej lub całkowitej utraty pamięci zachowane na nim informacje zostaną przywrócone - podobnie jak dane w komputerze.
Założenia przedsięwzięcia są proste, ale ich realizacja wciąż pozostaje daleko poza naszym zasięgiem. Naukowcy dopiero uczą się, jak badać sygnały zawierające wspomnienia i skąd one pochodzą. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób są zaszyfrowane oraz jak można by je zapisać na nośniku danych.
DARPA szuka już partnerów, którzy mogliby jej pomóc w realizacji projektu RAM. Jednym z nich może stać się firma Medtronic, odpowiedzialna na prace nad implantem mózgowym, który leczy chorobę Parkinsona przy pomocy sygnałów elektrycznych wysyłanych bezpośrednio do mózgu.
Jeśli naukowcom uda się zrealizować założenia RAM, to czeka nas rewolucja rodem z filmu Matrix, w którym nauka latania helikopterem sprowadzała się do wczytania odpowiednich danych.