Biblioteki i księgarnie nie muszą być nudne. Chińczycy znaleźli sposób

Chińczycy pragną zapomnieć o nudnych regałach i przytłaczającej ciszy. Ich biblioteki mają pobudzać umysł i inspirować do osiągania jeszcze wyższych celów. Odkryjcie budowle, które zacierają granice między rzeczywistością a ludzką wyobraźnią i przekonajcie się, że czytanie może w takim otoczeniu być prawdziwą przyjemnością.

Chińczycy nie próżnują i budują najnowocześniejsze biblioteki na świecie
Chińczycy nie próżnują i budują najnowocześniejsze biblioteki na świeciemvrdv.nlmateriały prasowe

Chińczycy od co najmniej kilkunastu lat podchodzą bezkompromisowo do tematu rozwoju intelektualnego. Równie żywiołowo stawiają na budowle, które w naszej części świata określilibyśmy popularnym ostatnio mianem - megalomania. Dzięki połączeniu tych dwóch chińskich cech narodowych oraz wybitnej pracy topowych światowych biur architektonicznych możemy teraz być świadkami prawdziwego boomu na ultranowoczesne biblioteki i księgarnie w Państwie Środka.

Budowle te powstają w oparciu o najróżniejsze motywy. Począwszy od inspiracji pięknem natury, twórczy impuls w postaci fascynacji techniką, która pozwalała odkrywać głębię kosmosu, aż do spontaniczności i agresywnych brył przywodzących na myśl popularny w XX wieku brutalizm.

Wszystkie te budynki mają jednak jedną cechę wspólną - pobudzają wyobraźnię często na niespotykanym dotąd poziomie. Chińczycy wiedzą co robią, bo posiadając biblioteki będące tak niesamowitymi dziełami sztuki trudno o ich stygmatyzację w społeczeństwie, a młodzi ludzie wręcz lgną do nich w pragnieniu zdobywania wiedzy.

Biblioteka w Wuhan - Kanion

W Wuhan, mieście znanym ostatnio głównie jako pierwsze miejsce dotknięte pandemią koronawirusa, budowana jest innowacyjna biblioteka inspirowana kanionem. Przedstawione dotąd rendery projektu od pracowni MVRDV wizualizują ogromny budynek umiejscowiony na sześciokątnym cokole.

Biblioteka kanion w Wuhan zachwyca swoją nietypową bryłąmvrdv.nlmateriały prasowe

Biblioteka robi wrażenie imponującą bryłą, a jej elewację podzielono na dwie grupy. Trzy ściany budynku są ogromnymi oknami, a trzy kolejne pokrywają żaluzje ułożone w kształcie półek z książkami. Nadaje jej to niezwykle charakterystyczny wygląd kanionu wypełnionego literaturą.

Przez wielkie przeszklone ściany wychodzące na trzy strony budynku goście biblioteki będą mogli podziwiać panoramę miejskiego centrum biznesowego, parku oraz placu.

Wnętrze biblioteki zainspirowane ma być naturą, a same półki z książkami ustawione będą całkiem inaczej niż w klasycznych bibliotekach. Równolegle ustawione regały zastąpiono tutaj organicznymi przestrzeniami, które mają być rozdzielone ścianami-półkami. Całość umieszczona będzie wielopoziomowo na tarasach i balkonach. Pomiędzy przypominającymi kanion segmentami biblioteki rozplanowano znajdujące się na różnych wysokościach kładki, z których z pewnością roztaczać się będzie niesamowity widok na miasto.

We wnętrzu biblioteki możemy poczuć się jak w kanioniemvrdv.nlmateriały prasowe

W projekcie zadbano również o zieleń wokół budynku. Planowane jest posadzenie setek drzew, które mają zapewnić cień oraz zieloną przestrzeń do czytania na zewnątrz. Dodatkowo, na dachu budynku zamontowane mają zostać panele fotowoltaiczne, które zasilą bibliotekę w ekologiczną energię elektryczną.

Ten projekt to natura kontra miasto co jest bardzo ekscytujące.
Jacob van Rijs, partner założyciel biura MVRDV

Księgarnia w Huai’an - Wnętrze instrumentu kosmicznego

Ukończona w sierpniu 2023 roku księgarnia Zhongshuge w półmilionowym mieście Huai’an we wschodnich Chinach charakteryzuje się bardzo futurystycznym wyglądem.

Budynek nawiązuje do przestrzeni kosmicznej, jednak w nieco retrofuturystyczny sposób. Otóż sercem całej księgarni jest, nieco przypominające ogromny żyroskop, wnętrze "instrumentu kosmicznego", które wije się przez całą wysokość budynku tworząc wrażenie dystopijnej wręcz iluzji.

Wnętrze księgarni w Huai'an przypomina wielki kosmiczny żyroskopVCG/VCG via Getty ImagesGetty Images

Budynek ma dwa piętra i łączną powierzchnię 810 mkw. Architekci ze studia X+Living mówią, że ideą projektu było oderwanie się i odpoczynek od reszty miasta wypełnionego ogromnymi budynkami. Dodają, że wnętrze zostało zaprojektowane z użyciem ciemnego drewna w taki sposób, aby książki sprawiały wrażenie jakby powoli wyłaniały się z morza gwiazd, a ściany kreowały bezgraniczną przestrzeń kosmiczną.

Nieregularne struktury księgarni mają budzić w gościach wrażenie eksploracji kosmosu pełnego światów, które symbolizowane są przez książki. A to wszystko będąc otoczonym przez gigantyczne części mechaniczne pozornie reprezentujące ruch ciał niebieskich.

Klienci wchodzą na drugie piętro po schodach wkomponowanych w jeden z mechanicznych pierścieni. Po drodze mijają pozostałe pierścienie, w których znajdują się książki, z których część jest dostępna do zakupu. Oprócz tego, w budynku znajdują się także kawiarnia, czytelnia i strefa dla dzieci, w której również nie brak tematyki kosmicznej - dekoracjami są tam między innymi robot i satelita. 

Kosmiczna księgarnia w Huai'an sprawia wrażenie czegoś kompletnie nierealnegoCFOTO/Future Publishing via Getty ImagesGetty Images

Zastosowanie ciemnego drewna jest dość nietypowe dla nowoczesnej architektury i kojarzy się raczej z budynkami z zeszłej epoki, ale tutaj doskonale ociepla to wnętrze i buduje wrażenie przebywania w przestrzeni kosmicznej. Dodatkowo sufit księgarni jest lustrzany co potęguje wrażenie wszechobecnej iluzji i ogromu kosmosu.

Eksploracja kosmosu przez ludzkość nigdy nie ustała, a książki są świadkami tego wszystkiego.
architekci X+Living

Biblioteka w Pekinie - Las wiedzy

Stolica Chin - Pekin to dynamiczna metropolia, w której historia splata się z nowoczesnością. Sztandarowym przykładem nowoczesnego Pekinu jest nowo powstała biblioteka miejska w dzielnicy Tongzhou zwana potocznie "Lasem wiedzy".

Biblioteka "Las Wiedzy" zachwycaVCG/VCG via Getty ImagesGetty Images

Budynek jest wspólnym dziełem dwóch biur architektonicznych norweskiej Snøhetty oraz chińskiego ECADI. Biblioteka ma powierzchnię 75 tys. mkw. co czyni ją największą budowlą tego typu na świecie. Motywem przewodnim budynku jest las. Dach składa się z elementów wzorowanych na liściach miłorzębu - drzewa pochodzącego z terenu dzisiejszych Chin. Całość zadaszenia wsparta jest na kilkudziesięciu potężnych kolumnach inspirowanych pniami drzew.

Las Wiedzy reprezentuje całkiem nowe standardy w budowie tego rodzaju budynków. Brak tutaj standardowego podziału na poprzedzielane regałami sekcje. Samo wnętrze budowli przypomina pofalowane wzniesienia, które rozumieć można jako alegorię zdobywania wiedzy. We środku wykonanych z jasnego drewna wzniesień znajdują się prywatne czytelnie, a na ich stokach znaleźć można regały z książkami oraz otwarte przestrzenie czytelnicze.

Wnętrze "Lasu Wiedzy" przypomina wyglądem wzgórzaVCG/VCG via Getty ImagesGetty Images

Wnętrze budynku jest doskonale oświetlone dzięki zastosowaniu szklanej fasady składającej się z aż 276 ogromnych szyb. Największe z nich osiągają nawet 15 metrów wysokości. Przeciętna szyba w tym budynku waży około 11,5 tony.

Przeszklona fasada zachęca przechodniów do odwiedzenia budynku, w którego wnętrzu funkcjonuje wiele naukowych instytucji. Między innymi biblioteka literatury starożytnej, biblioteka dziedzictwa niematerialnego czy niezwykle nowoczesna inteligentna biblioteka. Poza tym w środku znajdują się także sale wykładowe.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas