Błazenki, ryby znane z "Gdzie jest Nemo?", mogą wyginąć z powodu zmian klimatu
Ryba, która stanowi wzór filmowego Nemo - bohatera popularnej animacji studia Pixar, może wyginąć z powodu zmian klimatu. Taki jest wniosek badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół biologów morskich.
Analiza DNA tego gatunku, znanego też jako amfiprion, wykazała, że nie są w stanie dostatecznie szybko dostosowywać się do zmian w znanym im środowisku. Według naukowców, populacja tych ryb może zostać znacznie zmniejszona lub nawet całkowicie umrzeć jeśli dotknięte raf koralowych, w którym żyją.
Francuscy i amerykańscy oceanografowie twierdzą, że znaleźli genetyczną niezdolność błazenków do szybkiego przystosowywania się do zmian środowiskowych. Praca została opublikowana w periodyku Ecology Letters.
Popularne wśród akwarystów amfipriony stały się znane za sprawą filmów animowanych wytwórni Pixar. Chodzi o przygody ryb o imionach Nemo i Dory, zamieszkujących rafy koralowe. W rzeczywistości, tak jak na filmie, żyją sobie w symbiozie z polipami i ukwiałami, które działają jako ochrona dla błazenków. Dzięki nim są w stanie ukryć się przed drapieżnikami wśród trujących macek, zwiększając swoje szanse przeżycia, bo w przeciwieństwie do nich są one odporne na toksyny ukwiałów.
Naukowcy w ciągu ostatnich dziesięciu lat obserwowali dużą populację amfiprionów w ich naturalnym środowisku, w lagunach Kimbe Bay, w okolicy Papui Nowej Gwinei. Badania wykazały, że ilość tego rodzaju ryb jest bezpośrednio zależna od stanu ich siedliska, czystości wody morskiej, obszaru raf koralowych i obecności tam wystarczającej ilości krążkopławów.
Analiza DNA wielu pokoleń miejscowych błazenków wykazała bardzo słaby wkład genetyczny tego gatunku do przetrwania i reprodukcji. Te wyniki udało się uzyskać dzięki wysiłkom na dużą skalę w postaci zbierania próbek DNA ryb i późniejszego sekwencjonowania. Jeszcze nigdy nie przeprowadzono tak wielkiego badania genetycznego żadnego z morskich gatunków zwierząt.
Okazało się, że przetrwanie ryb z hitu kinowego "Gdzie jest Nemo" aż w połowie zależy od zdrowia ukwiałów, do których wprowadzają się zwierzęta. Według naukowców, jeśli polipy na rafach wzdłuż Papui Nowej Gwinei ucierpią, na przykład w wyniku procesów związanych z globalnym ociepleniem, los błazenków żyjących na wolności będzie przesądzony.