Choroba Alzheimera zaczyna się w wieku 3 lat
Najnowsze kontrowersyjne badania wskazują, że choroba Alzheimera zaczyna się już w wieku... 3 lat.
Naukowcy odkryli, że gen odpowiedzialny za rozwój choroby Alzheimera ma wpływ na 3-letnie dzieci, powodując kurczenie ich mózgów i obniżenie zdolności poznawczych. U osób, u których występuje mutacja genu APOEe4, ryzyko demencji wzrasta 15 razy. Części mózgu, takie jak hipokamp i płaty ciemieniowe, które do tej pory wiązano z alzheimerem, mają o 22 proc. mniejszą objętość.
Uczeni wskazują, że ok. 14 proc. ludzkości jest nosicielami mutacji APOEe4. Okazuje się, że zmiany genetyczne, które mogą prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera, pojawiają się w organizmie na bardzo wczesnym etapie życia.
Badacze z Uniwersytetu Hawajskiego, Yale i Harvardu przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę badania przesiewowe genu APOEe4. Wzięło w nich udział 1187 młodych ludzi w wieku od 3 do 20 lat, u których przeprowadzono rezonans magnetyczny, a także badania mające na celu oszacowanie umiejętności myślenia i zapamiętywania. U badanych dzieci nie wykazano żadnych zaburzeń fizjologicznych i innych dysfunkcji wpływających na rozwój mózgu.
- Nośniki APOEe4 wykazywały największą korelację z negatywnym wpływem na strukturę mózgu i zdolności poznawcze, które doprowadziły do tego, co widzimy u starszych pacjentów z chorobą Alzheimera - powiedziała dr Linda Chang, główna autorka badań.
Obecnie w samej tylko Wielkiej Brytanii żyje 850 tys. osób cierpiących na demencję. Do 2025 r. liczba ta sięgnie miliona, a do 2050 r. wzrośnie do 2 milionów. Najczęstszym rodzajem demencji jest choroba Alzheimera. Naukowcy uważają, że gen APOEe4 spowalnia rozwój mózgu i może być celem dla przyszłych terapii.
- Te interesujące odkrycia sugerują, że osoby z genem APOEe4 są bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera. Ale choroba zaczyna się w ich mózgach już w dzieciństwie. Trzeba być jednak ostrożnym w interpretacji tych wyników - powiedział Ian Le Guillou z Alzheimer’s Society.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Neurology".