Czerwone wino zapewnia stałą tarczę przed nowotworami
Kobiety, które boją się raka piersi powinny pić regularnie umiarkowane ilości czerwonego wina. Naukowcy z University of Manchester dowiedli, że trunek ten działa korzystnie w późniejszych etapach choroby nowotworowej.
Do tej pory panowało przekonanie, że umiarkowane spożycie czerwonego wina może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów. Teraz brytyjscy naukowcy przyjrzeli się enzymowi CYP2E1 i odkryli kilka ciekawych faktów na ten temat.
- Enzym ten jest zaangażowany w wiele chorób wątroby spowodowanych nadmierną konsumpcją alkoholu. Chcieliśmy zrozumieć jakie są funkcje CYP2E1 w działaniu wątroby i sposób, w jaki można go połączyć z różnymi typami raka piersi - powiedział Costas Demonacos, biorący udział w badaniach.
Enzym CYP2E1 w organizmie człowieka rozkłada różne cząsteczki, w tym alkohol. Podczas tych przemian powstają produkty uboczne pod postacią reaktywnych form tlenu. Powoduje to stres oksydacyjny, który w normalnych warunkach fizjologicznych pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu komórek. Ale kiedy stężenie reaktywnych form tlenu jest za wysokie, komórki mogą zostać poważnie uszkodzone.
Badania wykazały, że enzym CYP2E1 występuje w najwyższym stężeniu w organizmie we wczesnym stadium raka piersi. Demonacos zbadał enzym i stwierdził, że w zależności od stadium zaawansowania raka piersi, wysokie stężenie CYP2E1 może pomóc komórkom w przeżyciu stresu oksydacyjnego. Okazało się także, że spadek aktywności enzymu w komórkach o wysokim potencjale migracji promowało powstawanie przerzutów.
- Wiemy teraz więcej o roli, jaką odgrywa enzym CYP2E1 w rozwoju raka piersi. Naukowcy i lekarze powinni użyć go w późniejszych stadiach choroby do spowolnienia rozrostu tkanki nowotworowej. Ponieważ enzym ten jest również zaangażowany w metabolizm alkoholu, regularne spożywanie niewielkich porcji czerwonego wina, powinno mieć wpływ na rozwój nowotworów, szczególnie raka piersi - powiedział Demonacos.