DARPA rozpoczyna testy autonomicznego drona wystrzeliwującego broń

W ramach programu LongShot, DARPA opracowuje bezzałogowy pojazd powietrzny, który przypomina drona. Konstrukcja jest w stanie rozmieszczać broń typu powietrze-powietrze.

DARPA przygotowuje nowy system typu powietrze-powietrze
DARPA przygotowuje nowy system typu powietrze-powietrzemateriały prasowe

Projekt stworzenia futurystycznego pojazdu został przyznany firmom takim, jak Northrop Grumman, Lockheed Martin oraz General Atomics - te trzy marki będą odpowiadały za pierwszą fazę programu. Całość zakłada wystrzelenie systemu z większego samolotu załogowego, odrzut do określonego obszaru z dala od lądowych pocisków rakietowych oraz zaangażowanie się w sytuacje bojowe przy wykorzystaniu swojej broni. Ryzyko zranienia ludzi będzie zminimalizowane, głównie ze względu na brak załogi oraz pełną autonomię w działaniu.

DARPA pracuje również nad innym prototypem, który będzie większy oraz zwiększy zasięg działania i skuteczność potencjalnych misji.

- Program LongShot zmienia paradygmat operacji walki powietrznej, demonstrując bezzałogowy pojazd odpalany z powietrza, zdolny do użycia aktualnej i zaawansowanej broni typu powietrze-powietrze - przekazał kierownik programu DARPA ppłk Paul Calhoun.

Jednym z największych celów programu DARPA jest zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia samolotów załogowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa pilotom. Dzięki temu, załogowe samoloty pozostawałyby nieco dalej od zagrożeń generowanych przez wroga, podczas gdy bezzałogowe drony atakowałyby od przodu, jako pierwsze.

To, co charakteryzuje nowy program DARPA to fakt, iż konstrukcja podobna do drona będzie w stanie umożliwić nie tylko atakowanie celów z większej odległości, ale również wystrzeli pociski znacznie bliżej potencjalnych celów. Biorąc pod uwagę, że zasięg i możliwości pocisków rakietowych rosną każdego roku, wydaje się, że konieczne jest zwiększenie manewrowości oraz zasięgu bezzałogowych systemów latających.

Amerykanie nie podzielili się finalnymi kosztami rozwoju całego programu.

Robot wita gości hotelowych w RPA. Pomaga walczyć z koronawirusemAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas