Droga Mleczna jako ogromny tunel czasoprzestrzenny

Najnowsze badania sugerują, że nasza galaktyka może być ogromnym tunelem czasoprzestrzennym, który można wykorzystać do podróżowania – czytamy na łamach serwisu PhysOrg.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

- Mapa rozmieszczenia ciemnej materii w Drodze Mlecznej w połączeniu z najnowszą teorią dotyczącą Wielkiego Wybuchu oraz hipotezą istnienia tuneli czasoprzestrzennych pozwala sądzić, że w naszej galaktyce naprawdę znajduje się tunel czasoprzestrzenny, a nawet że ów tunel może mieć wielkość całej galaktyki. To jednak nie wszystko. Moglibyśmy nawet przez niego podróżować, tak wynika z naszych obliczeń - powiedział Paolo Salucci, astrofizyk z International School for Advanced Studies.

Badacze oczywiście nie twierdzą, że tak jest na pewno, ale modele teoretyczne sugerują, że można wysnuć taką hipotezę. Problematyczne mogą się jednak okazać eksperymentalne próby dowiedzenia czegokolwiek. - W zasadzie moglibyśmy to sprawdzić poprzez dokładne porównanie dwóch galaktyk - naszej i jakiejś innej, np. Obłoku Magellana - ale technologia jeszcze przez długi czas będzie uniemożliwiała dokonanie takiego porównania - wyjaśnia Salucci.

Bardzo ważnym i być może kluczowym elementem teorii jest ciemna materia. Autorzy badań zauważają, że jej zagadkę próbuje się rozwiązać zakładając istnienie hipotetycznych supersymetrycznych fermionowych cząstek elementarnych neutralin. Podobno właśnie z nich zbudowana jest zimna ciemna materia. Problem pole na tym, że wciąż nie udało się ich zaobserwować - ani w laboratoriach, ani w przestrzeni kosmicznej. Są jednak alternatywne teorie i to właśnie nim powinni przyjrzeć się naukowcy - zauważa Salucci.

Dodaje również, że "ciemna materia może być innym wymiarem i głównym systemem transportowym galaktyki. W każdym razie musimy zadać sobie pytanie - czym tak naprawdę jest ciemna materia".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas