Drugiego takiego zdjęcia Księżyca nie ma

Indyjska sonda Chandrayaan-2 bada powierzchnię Księżyca. Teraz wykonała zdjęcie Srebrnego Globu w najwyższej rozdzielczości w historii.

Liczne sondy kosmiczne badają Księżyc
Liczne sondy kosmiczne badają Księżyc123RF/PICSEL

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) pochwaliła się spektakularnym zdjęciem Księżyca. Zostało ono wykonane 5 września i obejmuje część krateru Bogusławskiego, który ma 14 km średnicy i 3 km głębokości. Widać także krater Jacksona, Korolewa, Mitry i Macha.

Zdjęcie wykonane przez sondę jest jednym z nielicznych zdjęć tak dobrej jakości pokazujących okolice bieguna południowego Księżyca, między kraterami Manzinus C i Simpelius N. Można dostrzec tam kilka ciekawych formacji skalnych.

Do wykonania zdjęcia, sonda Chandrayaan-2 wykorzystała aparat o wysokiej rozdzielczości, który pozwala na robienie szczegółowych fotografii z wysokości 100 km. Obraz ma niesamowitą rozdzielczość przestrzenną wynoszącą 25 cm, wystarczającą do wykrycia głazów i kraterów o średnicy metra. Sonda LRO należąca do NASA nie jest w stanie robić tak ostrych zdjęć.

Zdjęcie wykonane przez sondę Chandrayaan-2
Zdjęcie wykonane przez sondę Chandrayaan-2materiały prasowe

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości będą kluczem do osiągnięcia jednego z celów misji Chandrayaan-2, czyli stworzenia mapy 3D powierzchni Księżyca. Sfotografowany region jest szczególnie interesujący dla naukowców, ponieważ w pobliżu księżycowego bieguna południowego prawdopodobnie występuje woda.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć tutaj.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas