Dwa młode nosorożce jawajskie nadzieją na przetrwanie gatunku
W jednym z indonezyjskich parków narodowych dostrzeżono dwa niezwykle rzadkie nosorożce jawajskie. To budzi nadzieję na utrzymanie przy życiu jednego z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie.
Młode nosorożce - samica Helen i samiec Luther - zostały dostrzeżone wraz z matkami na nagraniach z prawie 100 pułapek fotograficznych zainstalowanych w parku narodowym Ujung Kulon między marcem a sierpniem. Najbardziej wysunięty na zachód kraniec Jawy - prowincja Banten - jest ostatnim pozostałym dzikim siedliskiem nosorożców jawajskich.
Dwa nowe młode oznaczają, że całkowita liczba nosorożców jawajskich żyjących na wolności wynosi 74 osobniki.
Sanktuarium nosorożców rozciąga się na obszarze ok. 5100 hektarów. Dominują tu bujne lasy deszczowe i słodkowodne strumienie.
- Te narodziny stanowią wielką nadzieję na kontynuację życia krytycznie zagrożonego specjalnego nosorożca jawajskiego - powiedział Wiratno, starszy urzędnik w Indonezyjskim Ministerstwie Środowiska.
Nosorożce jawajskie mają fałdy luźnej skóry, więc wyglądają, jakby były pokryte pancerzem. Niegdyś występowały w całej południowo-wschodniej Azji, ale z powodu zmian klimatycznych i kłusownictwa, ich liczba drastycznie spadła.