Elementy statków kosmicznych wkrótce z drukarki 3D?

​Firma Tethers Unlimited, Inc. (TUI) podpisała kontrakt z ośrodkiem badawczym Sił Powietrznych USA (Air Force Research Laboratory, AFRL) na rozwój technologii druku 3D struktur statków kosmicznych i satelitów z wbudowanym zabezpieczeniem przed promieniowaniem kosmicznym.

Drukowanie 3D statków kosmicznych stanie się faktem?
Drukowanie 3D statków kosmicznych stanie się faktem?materiały prasowe

Proces technologicznych, który obecnie oczekuje na opatentowanie, pozwoli na zmniejszenie masy potrzebnej zwykle na elementy ochronne przed promieniowaniem oraz na zmniejszenie kosztów i zwiększenie parametrów wykorzystywanej elektroniki poprzez umożliwienie użycia komercyjnych układów (COTS).

"Potrzeba obniżenia kosztów i podniesienia wydajności systemów statków kosmicznych powoduje, że wielu producentów satelitów rozważa wykorzystanie komercyjnych, nie specjalizowanych elementów elektronicznych. Takie komponenty jednakże są bardziej wrażliwe na promieniowanie niż te zaprojektowane specjalnie z myślą o ich funkcjonowaniu w warunkach np. przestrzeni kosmicznej. Nasza technologia pozwala na wbudowanie ochrony radiacyjnej w struktury statku kosmicznego, co pozwala na wykorzystanie komercyjnych elementów elektronicznych charakteryzujących się niskim kosztem i małą masą" - powiedział Nestor Veronka, dyrektor technologiczny TUI.

W ramach fazy II kontraktu Innowacyjnych Badań Małych Firm (Small Business Innovative Research), TUI pracuje nad tworzeniem elementów strukturalnych zawierających wewnątrz warstwowe złożenie polimerów i metali, które jest niezwykle wydajne w pochłanianiu promieniowania kosmicznego. Technologia ta, nazywana Wszechstronną Strukturalną Ochroną Przed Promieniowaniem (Versatile Structural Radiation Shielding - VSRS), powstała na bazie rozległych prac przeprowadzonych przez TUI w ciągu ostatnich pięciu lat. Prace te dotyczyły wykorzystania addytywnych technik produkcyjnych (drukowania 3D) w budowie wielofunkcyjnych struktur pojazdów kosmicznych.

Firma TUI wykorzystała tę technologię do stworzenia egzoszkieletów pojazdów kosmicznych z wbudowaną multiwarstwową izolacją termiczną. Ponadto w ostatnim czasie z wykorzystaniem funduszy NASA z programu Innovative Advanced Concepts firma pracuje nad sposobami produkcji struktur pojazdów kosmicznych na orbicie.

"Mamy nadzieję, że wykorzystanie produkcji addytywnej pozwoli na radykalne zmiany w sposobach, w jakie statki kosmiczne są budowane, zmniejszając przy tym koszta i zwiększając wydajność wielu misji" - powiedział dyrektor generalny i naukowy TUI - dr. Rob Hoyt.

Źródło informacji (TUI)

Anna Szwemin

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas