GN-z11 - najstarsza i najdalsza znana nam galaktyka

​Astronomowie użyli bliźniaczych teleskopów Kecka do zbadania odległości do najbardziej odległej galaktyki we Wszechświecie. Obiekt nazywa się GN-z11 i jest zarówno najstarszą, jak i najdalszą znaną nam galaktyką.

Trudno nawet sobie wyobrazić, jak wygląda najdalsza galaktyka we Wszechświecie
Trudno nawet sobie wyobrazić, jak wygląda najdalsza galaktyka we Wszechświecie123RF/PICSEL

Naukowcy użyli sygnatur chemicznych do pomiaru odległości do GN-z11. Mają nadzieję, że badania te rzucą światło na okres historii kosmologicznej Wszechświata, który trwał zaledwie kilkaset mln lat. Kluczowym pytaniem, na jakie chcą odpowiedzieć naukowcy dotyczy tego, jak i kiedy powstały galaktyki.

Prof. Nobunari Kashikawa z Wydziału Astronomii Uniwersytetu w Tokio mówi, że chciał dowiedzieć się, jak i kiedy powstała najdalsza galaktyka, którą możemy obserwować.Wcześniejsze badania wykazały, że GN-z11 jest najdalszą wykrywalną galaktyką od Ziemi, oddaloną o 3,4 mld lat świetlnych. Zmierzenie tak ogromnej odległości nie było łatwe.

Naukowcy użyli techniki przesunięcia ku czerwieni, która odnosi się do sposobu, w jaki światło rozciąga się wraz z odległością. Uczeni zmierzyli także sygnatury chemiczne znane jako linie emisji.Sygnały zostały wielokrotnie wykryte w widmie odległej galaktyki, ale nie dało się ich zaobserwować za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Dopiero użycie przyrządu MOSFIRE zamontowanego na teleskopach Kecka na Hawajach pomogło poprawić dokładność pomiaru.

-------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych Kliknij!

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas