Inteligentna opaska do monitorowania stanu zdrowia pacjentów
Zebra Technologies wprowadza nieinwazyjne rozwiązanie zapewniające możliwość śledzenia stanu zdrowia pacjenta zagrożonego ostrym zawałem mięśnia sercowego
Firma Zebra Technologies, dostawca produktów i usług zapewniających firmom i organizacjom kluczowe informacje i Centrum Medyczne przy Uniwersytecie w Lejdzie (LUMC) w Holandii poinformowały dziś o pierwszym komercyjnym wdrożeniu rozwiązania do monitorowania czasu (Time Tracking Solution) w leczeniu pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego. Technologia ta zostanie zaprezentowana po raz pierwszy podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Londynie. Według American Heart Association, schorzenia serca są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Obecnie prowadzą do 17,3 mln zgonów rocznie, a liczba ta ma wzrosnąć do ponad 23,6 mln w 2030 r. Ostry zawał mięśnia sercowego następuje wskutek zablokowania przepływu krwi przez tętnicę wieńcową. W rezultacie dochodzi do niedotlenienia (niedokrwienia) i uszkodzenia części mięśnia sercowego.Wydział Kardiologii LUMC powołał zespół Door-To-Balloon (DTB), który obserwuje proces niedokrwienia u pacjentów z zawałem serca. DTB to kluczowy przedział czasu od przyjęcia pacjenta do szpitala do usunięcia zatoru i przywrócenia krążenia poprzez nadmuchanie balonu wprowadzonego do tętnicy w ramach przezskórnej interwencji wieńcowej. W celu skrócenia okresu DTB, możliwość bieżącego śledzenia upływu czasu, oceny oraz opiniowania jest kluczowa.Zebra Technologies we współpracy z LUMC opracowała rozwiązanie oparte na Zatar, platformie "Internetu Rzeczy" (Internet of Things, IoT) zaprojektowanej przez Zebrę, które umożliwia szpitalom monitorowanie zdrowia pacjentów oraz uzyskiwanie bieżących informacji o czasie DTB. Dane dostarczane w czasie rzeczywistym pozwalają wszystkim członkom zespołu ratunkowego, w tym kardiologom, lekarzom pierwszego kontaktu, pielęgniarkom, personelowi pogotowia, technikom i administratorom, skupić się na ograniczaniu czasu DTB.LUMC przeprowadził 6-cio miesięczne pilotażowe badania rozwiązania Time Tracking Solution na 100 pacjentach. Obecnie rozwiązanie przeszło do fazy komercjalizacji i będzie wspomagać leczenie wszystkich pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego. Szpitale mogą bardzo szybko wdrożyć rozwiązanie - można je zainstalować w ciągu kilku dni bez wsparcia działu IT, a procesowi wdrożenia nie towarzyszy potrzeba intensywnych szkoleń personelu. Rozwiązanie wykorzystuje opracowaną przez firmę Zebra platformę "Internetu Rzeczy" (IoT) o nazwie Zatar, opaski na rękę obsługujące łączność Bluetooth oraz cyfrowe ekrany zainstalowane na drodze od drzwi szpitala do pracowni cewnikowania serca. Dzięki niemu możliwe jest automatyczne rejestrowanie czasu i bieżący wgląd w jego upływ podczas leczenia pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego. Co ciekawe, rozwiązanie może być używane w leczeniu innych schorzeń wymagających natychmiastowej interwencji lekarskiej, np. do śledzenia czasu Door-To-Needle (od przyjęcia pacjenta do wkłucia igły) w przypadku udarów niedokrwiennych.
- Nasze rozwiązanie do monitorowania czasu podczas leczenia pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego ma pomóc szpitalom w zapewnieniu większego skupienia oraz lepszej opieki nad chorymi, którzy wymagają natychmiastowej interwencji. Cieszymy się, że zakończyliśmy program pilotażowy w Lejdzie i możemy rozpocząć produkcję rozwiązania, a przez to pomóc kolejnym pacjentom - powiedział Phil Gerskovich, starszy wiceprezes, New Growth Platforms, Zebra Technologies.