Koncept innowacyjnego hotelu samodzielnie wytwarzającego energię

Znane na całym świecie studio projektowe Hayri Atak Architectural Design Studio przedstawiło swoją wizję pięciogwiazdkowego hotelu wyposażone w wolno obracający się system do wytwarzania energii elektrycznej.

HAADS
HAADSmateriały prasowe

Studio HAADS słynie ze swoich innowacyjnych projektów architektonicznych. Najnowszy koncept przedstawia nowoczesny hotel, który poza luksusowym wnętrzem, zachowuje także zasadę "zero-waste". Oznacza to, że ma on samodzielnie wytwarzać energię elektryczną, służącą do głównego zasilania.

Wizja budynku zakłada, że jego konstrukcja i fundamenty będą unosić się na wodzie. W centrum konceptu znajduje się główna zabudowa o powierzchni 35 000 metrów kwadratowych, która ma za zadanie obracać się wokół własnej osi. W tym celu będzie wykorzystywać zaawansowany system pozycjonowania i stabilizacji. Całość jest połączona z brzegiem za pomocą długiego pomostu.

HAADS
HAADSmateriały prasowe

Hotel ma być utrzymany w standardzie pięciogwiazdkowym, co oznacza wszelkie luksusowe udogodnienia. W cenie pobytu miałoby być wliczone spa, siłownia, kryte i odkryte baseny, balkony, a nawet pole do minigolfa. Oczywiście nie brakowałoby także pomostów dla łodzi oraz lądowiska dla helikoptera.

Największą uwagę przykuwa jednak sprytnie obmyślony system magazynowania energii placówki. Oryginalnie zaprojektowany dach w centralnej części budynku, miałby służyć do zbierania wody deszczowej. Mogłaby ona być wykorzystywana do np. nawadniania roślin hotelowych. Czysta woda byłaby gromadzona poprzez oczyszczanie wody morskiej, a ścieki byłyby oczyszczane tak, aby nie szkodzić środowisku.

HAADS
HAADSmateriały prasowe

Oczywiście nie mogłoby zabraknąć wszechobecnych paneli słonecznych i turbin wiatrowych, które dodatkowo pomagałyby zaopatrzyć hotel w energię odnawialną. W wytwarzaniu jej miałby pomóc specjalny system obrotowy centralnego bloku mieszkalnego.

Nie wiadomo kiedy i czy kiedykolwiek powstanie tak zaawansowany hotel. Zespół HAADS twierdzi jednak, że jest to możliwe, a co więcej plany uruchomienia projektu mogą wystartować już w 2025 roku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas