​Koronawirus może być obecny we łzach

SARS-CoV-2, czyli koronawirus wywołujący chorobę COVID-19, może być obecny w wydzielinach spojówkowych. Nie oznacza to jednak, że przenosi się przez łzy.

Czy koronawirus może być przenoszony przez łzy? Tego jeszcze nie wiadomo
Czy koronawirus może być przenoszony przez łzy? Tego jeszcze nie wiadomo123RF/PICSEL

Naukowcy z Yichang Central People's Hospital pod kierownictwem Liang Lianga i Pinga Wu, przebadali 37 pacjentów z COVID-19 pod kątem poszukiwania wirusa w wydzielinie spojówkowej. Co ciekawe, spośród tych 37 pacjentów, tylko 12 osób miało ostre objawy choroby. Trzy osoby miały zapalenie spojówek.

Uzyskane wyniki nie są alarmujące, ale dają do myślenia. U jednego spośród 37 przebadanych pacjentów, SARS-CoV-2 wykryto w wydzielinie spojówkowej (nie miał zapalenia spojówek), a u pozostałych 36 wynik był negatywny. Czy to oznacza, że koronawirus może być przenoszony przez łzy?

- Ładunek wirusowy w wydzielinie z worka spojówkowego u pacjentów z COVID-19 jest stosunkowo niski i oceniamy, że jest wprost proporcjonalny do stopnia zaawansowania choroby. Pacjenci z ciężką postacią choroby prawdopodobnie będą mieli dużo cząsteczek wirusów we łzach - powiedział Liang Liang.

Naukowcy informują, że okuliści powinni zachować szczególną ostrożność podczas badania osób z COVID-19, bo wirus może być potencjalnie przenoszony przez wydzielinę spojówkową. 

- Przy badaniu oczu pacjenta, lekarz musi nosić okulary i rękawice ochronne, a po wszystkim umyć ręce. Najlepiej jednak używać komputerów i innej aparatury okulistycznej do badania pacjentów podejrzanych o infekcję SARS-CoV-2 - powiedział Liang Liang.

Koronawirus obecny we łzach z łatwością może przedostać się do przegrody nosowej, a następnie do dróg oddechowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas