​Koronawirus może roznosić się poprzez oddychanie

Amerykańscy naukowcy odkryli, że SARS-CoV-2 wywołujący COVID-19 może rozprzestrzeniać się w powietrzu przez oddychanie i mówienie. To oznacza, że maseczki ochronne powinni obowiązkowo stosować wszyscy.

SARS-CoV-2
SARS-CoV-2materiały prasowe

Anthony Fauci, szef chorób zakaźnych National Institutes of Health (NIH), powiedział, że koronawirus może rozprzestrzeniać się nawet wtedy, gdy ludzie po prostu mówią. Nie muszą kaszleć i kichać.

Według obowiązujących wytycznych, tylko osoby zainfekowane SARS-CoV-2 i ich opiekunowie powinni zakrywać swoje twarze za pomocą maseczek ochronnych. Anthony Fauci wystosował odpowiedni list do Białego Domu, w którym sugeruje, by noszenie maseczek było obowiązkowe.

Do tej pory amerykańskie agencje twierdziły, że główną drogą przenoszenia wirusa są kropelki oddechowe o średnicy ok. 1 mm, które są uwalniane przez chorych podczas kaszlu lub kichania. Kropelki te szybko opadają na ziemię w odległości ok. 1 m.

Jeżeli jednak wirus zostanie zawieszony w najdrobniejszych drobinkach, które wydalamy podczas wydechu (czyli aerozolu), to znacznie trudniej byłoby ograniczać jego rozprzestrzenianie. To z kolei argument na korzyść noszenia maseczek ochronnych przez wszystkim.

Koronawirus w Polsce; zdj. ilustracyjne
Koronawirus w Polsce; zdj. ilustracyjneWojciech StróżykReporter

W najnowszych badaniach sfinansowanych przez NIH, które zostały opublikowane w "New England Journal of Medicine", stwierdzono, że SARS-CoV-2 może roznosić się w aerozolach i pozostawać w powietrzu przez maksymalnie 3 godziny. To oznacza, że maseczki ochronne powinny ograniczać uwalnianie zarówno dużych kropli w wirusem, jak i aerozoli. Z drugiej strony jednak, chińscy naukowcy zauważyli, że środki ochrony osobistej stosowane przez pracowników służby zdrowia same w sobie mogą być źródłem koronawirusa.

WHO podaje, że wirus może być przenoszony w aerozolach tylko podczas konkretnych zabiegów medycznych, które wymagają wspomaganego oddychania. To by oznaczało, że wirusem nie można się zainfekować podczas normalnego oddychania. Kwestia jest otwarta i niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych badań na ten temat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas