Koronawirus szczególnie zagraża osobom zażywającym te leki

​Naukowcy zaproponowali możliwe wyjaśnienie poważnych powikłań płucnych u niektórych osób, u których zdiagnozowano COVID-19.

COVID-19 szczególnie zagraża tym osobom
COVID-19 szczególnie zagraża tym osobom123RF/PICSEL

SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, wiąże się z receptorami konwertazy angiotensyny 2 (ACE2) w dolnych drogach oddechowych zakażonych pacjentów. Wirusowe zapalenie płuc i potencjalnie śmiertelna niewydolność oddechowa mogą wystąpić u osób wrażliwych po 10-14 dniach.

- Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) i blokery receptorów angiotensyny (ARB) są zalecanymi lekami dla pacjentów z chorobami układu krążenia, po zawale serca, cierpiącymi na nadciśnienie, cukrzycę i przewlekłą chorobę nerek. Wiele z tych schorzeń rozwija się u osób starszych. Dostają one odpowiednie leki i zażywają je codziennie - powiedział prof. James Diaz ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Nowym Orleanie.Badania na modelach zwierzęcych wykazały, że zażywanie leków ACEI i ARB wiąże się z powstawaniem dodatkowych receptorów ACE2, które mogą być problemem. Zwłaszcza, jeżeli zostaniemy zarażeni koronawirusem.- Ponieważ pacjenci leczeni inhibitorami ACEI i ARB będą mieli zwiększoną liczbę receptorów ACE2 w płucach, z którymi mogą wiązać się białka SARS-CoV-2, mogą być w grupie osób zagrożonych COVID-19 - powiedział prof. Diaz.Hipoteza została potwierdzona niedawną analizą 1099 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, które leczono w Chinach między 11 grudniem 2019 r. a 29 styczniem 2020 r. W badaniu tym odnotowano cięższe wyniki leczenia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek. Wszyscy pacjenci zażywali ACEI lub ARB. To wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia COVID-19.Właśnie z tego samego powodu dzieci mogą być lepiej chronione przed koronawirusem, bo mają znacznie mniej receptorów ACE2 w dolnych drogach oddechowych niż dorośli. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) odniosło się już do tego tematu. Kardiolodzy wyrazili zaniepokojenie doniesieniami o tym, że niektórzy pacjenci z nadciśnieniem, pod wpływem alarmistycznych informacji krążących w sieciach społecznościowych, zaczęli odstawiać te preparaty. Rada ds. Nadciśnienia zdecydowanie zaleca, aby lekarze i pacjenci kontynuowali leczenie przeciwnadciśnieniowe, ponieważ nie ma dowodów klinicznych ani naukowych sugerujących, że należy przerwać leczenie ACEI lub ARB z powodu zakażenia COVID-19 - czytamy w komunikacie ESC.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas