Lek na chorobę Alzheimera wkrótce na rynku?
Aducanumab to pierwszy lek na chorobę Alzheimera, który znacząco może spowolnić rozwój choroby. Ma pojawić się on na rynku najpóźniej w 2020 r.
Specyfik opracowany przez koncern farmaceutyczny Biogen Idec Inc. to pierwszy lek na chorobę Alzheimera, który jest w stanie znacząco spowolnić spadek zdolności poznawczych oraz zmniejszyć ilości szkodliwych osadów w mózgu u pacjentów we wczesnej i umiarkowanej fazie choroby. Opracowanie leku na chorobę Alzheimera to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie medycznym, ponieważ obecnie na tę chorobę cierpi 15 mln ludzi. A szacuje się, że do 2030 roku liczba przypadków wzrośnie do 75 mln. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, nowy lek pojawi się na rynku do 2020 roku. Wcześniej nad podobnymi specyfikami pracowały takie firmy, jak Pfizer Inc, Eli Lilly, Roche Holding AG.
Jak podaje agencja Reuters, specyfik produkcji firmy Biogen - aducanumab - przetestowano na 166 ochotnikach, których podzielono na pięć grup. Pierwsza dostała placebo, a pozostałe cztery - badany środek, jednak w różnych dawkach. Okazało się, że lek pomagał pozbyć się toksycznych osadów beta-amyloidu. Wyższa dawka dawała większy efekt. Wolontariusze stosunkowo dobrze znosili leczenie. Chociaż gdy przy dwóch najwyższych dawkach, w obecności mutacji genetycznej, która zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, zanotowano zwiększone ryzyko wystąpienia obrzęku.
Równocześnie oceniano zdolności poznawcze uczestników badania przy pomocy testu. Kwestionariusz składał się z pytań dotyczących oceny inteligencji badanego oraz pytań do oceny skali postępu demencji (CDR, Clinical Dementia Rating). W pierwszym badaniu, w grupie placebo zanotowano znacznie gorsze wyniki po roku czasu, niż w grupie badanych, którzy otrzymywali lek. Oznacza to, że lek faktycznie spowolnił spadek funkcji poznawczych.
W skali oceny rozwoju demencji (CDR) w grupie placebo po roku czasu zaobserwowano znaczne nasilenie się jej objawów. Grupy, które zażywały lekarstwo radziły sobie lepiej, ale tylko w najwyższej dawce występowała różnica znacząca statystycznie.