Lekarze będą wstrzykiwać roboty do oczu pacjentów
Naukowcy znaleźli sposób na walkę z niedotlenieniem siatkówki. Zajmą się tym mikroskopijne roboty wstrzykiwane do oka człowieka.
Siatkówka jest światłoczułą częścią oka składającą się z fotoreceptorów - czopków i pręcików. Jej rola w procesie widzenia skupia się na odbieraniu bodźców wzrokowych i zamianie ich na impulsy nerwowe przekazywane do ośrodkowego układu nerwowego. Długotrwałe niedotlenienie siatkówki może być przyczyną poważnych chorób, skutkujących nawet utratą wzroku.
Zespół naukowców z ETH w Zurychu znalazł sposób na walkę z niedotlenieniem siatkówki. Mikroskopijne roboty o wymiarach 1 x 0,3 mm będą wykorzystywane do zbierania i przekazywania informacji o stanie niedotlenienia siatkówki. Przy ich pomocy będzie również możliwe podawanie leków lub usuwanie blizn w oku.
Zaprojektowane przez szwajcarskich naukowców mikroskopijne roboty zostały dopracowane przez zespół inżynierów z hiszpańskiego Uniwersytetu w Granadzie. Stworzyli oni barwnik, który zwiększa funkcjonalność mikrorobotów i może być wykorzystywany jako czujnik tlenu.
Mikroroboty pokryte specjalnym barwnikiem przeszły już pierwsze testy w próbkach wody o różnym natężeniu tlenu. Teraz planowane są testy kliniczne.