Twoje zęby mogą odrosnąć! Naukowcy z Japonii opracowują przełomowy lek
Odkrycie japońskich naukowców daje nadzieję osobom z problemami uzębienia - powstaje lek, który ma pobudzać naturalny wzrost zębów poprzez blokadę określonych białek. Ma on trafić na rynek do 2030 roku.

Naukowcy z Japonii mają dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą się cieszyć pełnym uśmiechem - obecnie pracują nad lekiem, który będzie w stanie odtworzyć ludzkie zęby.
Brak zdolności samoleczenia zębów
Chociaż zęby są zbudowane z tego samego materiału co kości i stanowią najtwardszy materiał w ludzkim ciele dzięki ochronnej warstwie szkliwa, brakuje im zdolności do samoregeneracji.
Dorosły człowiek ma 32 zęby, jednak około 1 proc. populacji ma ich więcej lub mniej z powodu wad wrodzonych. Zbadano genetyczne przyczyny nadmiaru zębów, jako wskazówki dotyczące regeneracji uzębienia u dorosłych.
Nowoczesny lek działa poprzez hamowanie aktywności przeciwciała zwanego USAG-1. Okazało się, że u myszy i fretek białko to opóźnia wzrost zębów. Wygląda więc na to, że jeśli zablokujemy produkcję białka, może dojść do stymulacji wzrostu zębów. I badania na myszach to potwierdzają - zostały zakończone sukcesem.
Według Katsu Takahashi, jednego z głównych autorów badania, już wcześniej wiedzieliśmy, że hamowanie USAG-1 korzystnie wpływa na wzrost zębów, jednak nie mieliśmy pewności, czy to wystarczy.
Czy ludzie mają trzeci zestaw zębów? Najwidoczniej... tak
Wcześniejsze badania Takahashiego pokazują, że ludzie mają trzeci rząd zębów w ustach - dostępne są one w postaci zawiązków, a specjalista twierdzi, że można je aktywować. Badania nad odrastaniem zębów na ludziach mają potrwać około 11 miesięcy. Na początku będzie to grupa 30 mężczyzn w wieku od 30 do 64 lat. Warunkiem jest brak jednego zęba u każdego z nich. Lek będzie podawany dożylnie, aby udowodnić jego skuteczność i bezpieczeństwo. Podczas wcześniejszych obserwacji na zwierzętach nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.
Naukowcy mają nadzieję, że lek będzie dostępny do roku 2030. Chociaż obecnie metody koncentrują się na pacjentach z wrodzonym niedoborem zębów, Takahashi ma nadzieję, że będzie ona dostępna dla każdego, kto stracił ząb.