W pysku świni udało się wyhodować zęby, które są podobne do ludzkich
Stosowanie implantów stomatologicznych w celu zastąpienia utraconych lub uszkodzonych zębów jest coraz bardziej powszechne, jednak niepozbawione wad. Naukowcy wierzą, że zęby hodowane w laboratorium mogą pewnego dnia stać się alternatywą dla syntetycznych implantów. Udało im się już wyhodować w pysku świni zęby, które są podobne do ludzkich.
![Naukowcy pracują nad alternatywą dla standardowych implantów zębów. W pysku świni udało się już wyhodować zęby przypominające ludzkie.](https://i.iplsc.com/000KKCLT0E0T47LF-C322-F4.webp)
Nowoczesne leczenie bezzębia? Alternatywa dla syntetycznych implantów
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Tufts wyhodowali ludzkie komórki zębów w pysku świni, co daje nadzieję, że uda się doprowadzić do stworzenia biologicznych zamienników implantów dentystycznych. Mieszankę ludzkich i świńskich komórek zębowych umieszczone na specjalnym “rusztowaniu”. Z czasem wszczepiono je w żuchwy kilku dorosłych świń miniaturowych Yucatan i hodowano przez 2-4 miesiące.
Zaobserwowano formowanie się tkanek. W części przypadków u świń wyrosły struktury przypominające zęby człowieka. Wyniki te mogą w przyszłości prowadzić do stworzenia naturalnych zamienników zębów dla ludzi, co mogłoby zastąpić obecne syntetyczne implanty dentystyczne.
- Możliwość tworzenia funkcjonalnych zębów bioinżynieryjnych, składających się z żywych tkanek o właściwościach podobnych do naturalnych zębów, byłaby znaczącą poprawą w porównaniu z obecnie stosowanymi syntetycznymi implantami - wskazują Weibo Zhang i Pamela Yelick, autorzy artykułu badawczego.
Standardowe implanty a bioinżynieryjne zęby. Przed naukowcami jeszcze wiele wyzwań
Jednak przed badaczami jeszcze długa droga. Mimo obiecujących wyników, zęby wyhodowane u świń nie osiągnęły bowiem pełnej wielkości ludzkiego zęba i mogłyby nie wytrzymać regularnego użytkowania. Dalsze kroki w badaniach nad hodowlą zębów obejmują wiele wyzwań. Konieczna jest m.in. optymalizacja procesu wzrostu. Naukowcy będą zajmować się poprawą technik rozwoju zębów, aby uzyskać takie, które będą pełnowymiarowe, wytrzymałe i funkcjonalne.
Oczywiście po uzyskaniu zadowalających rezultatów w testach na zwierzętach badacze przystąpią do badań na ludziach. Zapewnienie, że komórki zębów nie będą się niekontrolowanie rozmnażać, co mogłoby prowadzić do powstania nowotworów, jest kluczowe, by w ogóle rozważać wprowadzenie produktu na rynek.
Wady i zalety implantów. Badacze uważają, że konieczne są nowe metody terapii
Badanie, jak bioinżynieryjne zęby integrują się z naturalną tkanką dziąseł i kości szczęki nie tylko wpłynie na możliwy rozwój nowej gałęzi w stomatologii, ale otworzy też drzwi do kolejnych odkryć.
Opracowanie funkcjonalnych bioinżynieryjnych zębów jako alternatywy dla syntetycznych implantów dentystycznych, które mogą powodować problemy z infekcjami i uszkodzeniami kości, jest jednak teraz dla badaczy priorytetem.
- Niezbędne jest opracowanie skutecznych alternatywnych terapii wymiany zębów, aby zapewnić zdrowe długoterminowe wyniki leczenia pacjentów i uniknąć kryzysu w opiece stomatologicznej - wskazują badacze.
Wyniki dotychczasowych badań opublikowane zostały na łamach "Stem Cells Translational Medicine".