Technologiczna rewolucja w Chinach. Czy CloudMatrix zdetronizuje NVIDIĘ?
Chiński gigant technologiczny Huawei przedstawił swój najnowszy system AI, CloudMatrix 384, podczas prestiżowej konferencji WAIC w Szanghaju. System ten oferuje imponującą moc i wydajność, przebijając pod pewnymi względami nawet najnowsze rozwiązania NVIDII. Jednak w porównaniu do konkurencji CloudMatrix jest mniej efektywny energetycznie i znacznie droższy, co ogranicza dostępność do większych przedsiębiorstw.

W sobotę chińska firma Huawei Technologies zaprezentowała swój najbardziej ambitny system obliczeniowy oparty na sztucznej inteligencji, który, według jednego z ekspertów branżowych, dorównuje najbardziej zaawansowanej ofercie firmy NVIDIA.
Nowość na rynku zaskakuje mocą
System CloudMatrix 384 został zaprezentowany na Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji (WAIC) w Szanghaju, podczas której firmy prezentują swoje najnowsze innowacje w dziedzinie AI.
Oficjalna nazwa nowej technologii to Atlas 900 A3 SuperPoD. Huawei ogłosiło ten projekt w kwietniu i od tego czasu przyciąga uwagę globalnej społeczności. Analitycy postrzegają go jako bezpośredniego konkurenta dla GB200 NVL72 firmy NVIDIA, czyli najbardziej zaawansowanego systemu obliczeniowego dostępnego obecnie na rynku.
Zgodnie z informacją, CloudMatrix 384 zapewnia do 300 PFLOP-ów mocy obliczeniowej w technologii BF16, a więc niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku systemu NVIDIA (180 PFLOP-ów). Wyróżnia się również pojemnością pamięci (3,6x) i przepustowością (2,1x). Oparty na układzie Ascend AI, oferuje trzy korzyści: bardzo dużą przepustowość, bardzo niskie opóźnienie i ultrawydajną wydajność. Dzięki nim przedsiębiorstwa będą mogły osiągać lepsze szkolenie sztucznej inteligencji przy zachowaniu długoterminowej niezawodności. Specjalna konfiguracja zmniejsza ryzyko awarii podczas działań na dużą skalę.
Mimo że pojedynczy układ Ascend 910C zapewnia jedynie ok. jedną trzecią wydajności NVIDIA Blackwell, w raporcie wskazano, że Huawei kompensuje to ograniczenie, wdrażając znacznie większą liczbę układów w systemie - 384 procesory.
W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów wykorzystujących przewody miedziane do połączeń CloudMatrix opiera się wyłącznie na światłowodach, zarówno w przypadku łączności wewnątrz szaf, jak i między nimi. To zapewnia wysoką przepustowość komunikacyjną.
System nie bez wad
Istnieją jednak pewne wyzwania, z którymi musi się mierzyć system Huawei. Okazuje się, że CloudMatrix 384 jest 2,3 razy mniej energooszczędny na 1 FLOP, 1,8 razy mniej wydajny na terabajt na sekundę przepustowości pamięci i 1,1 razy mniej wydajny na terabajt pamięci HBM w porównaniu do rozwiązań firmy NVIDIA. Jednak w Chinach, gdzie energii jest pod dostatkiem, ale możliwości zaawansowanego krzemu są ograniczone, podejście Huawei do sztucznej inteligencji wydaje się działać doskonale.
Jego cena wynosi 8 milionów dolarów za sztukę, co czyni go nieosiągalnym dla mniejszych organizacji. Raport podaje, że dziesięć dużych chińskich firm wdrożyło już ten system i zintegrowało go z istniejącą infrastrukturą centrów danych.