Blackwell to rewolucja. NVIDIA pokazała procesor szybki jak nigdy wcześniej
Nvidia zaprezentowała nowe układy oparte na architekturze Blackwell. Są to wyspecjalizowane czipy pod kątem zadań dla AI. Nowe układy graficzne dla modeli generatywnej sztucznej inteligencji są wręcz rewolucyjne i zapewniają ogromny skok wydajności.
Nvidia prezentuje rewolucyjne układy Blackwell
Dwa lata po premierze układów opartych na architekturze Hopper NVIDIA pochwaliła się rozwiązaniem o nazwie Blackwell. We wtorek "zieloni" zaprezentowali nowe układy dla modeli generatywnej sztucznej inteligencji. Wśród nich jest czip graficzny B200, którego dwie sztuki mają stanowić "serce" GB200 Grace Blackwell Superchip.
B200 został określony przez NVIDIĘ najpotężniejszym czipem sztucznej inteligencji (AI) na świecie. Składa się on z 208 mld tranzystorów i oferuje wydajność FP4 na poziomie aż 20 petaflopsów, czyli do pięciu razy lepszą! W porównaniu do H100 na uwagę zasługuje również aż 25-krotna redukcja kosztów oraz zapotrzebowania na energię.
Skok wydajności jest ogromny. NVIDIA pochwaliła się, że w benchmarku GPT-3 LLM ze 175 mld parametrów GB200 jest w stanie wykonać zadanie aż siedem razy szybciej w porównaniu do H100.
Generatywna sztuczna inteligencja to technologia definiująca nasze czasy. Współpracując z najbardziej dynamicznymi firmami na świecie, zrealizujemy obietnicę dostarczenia sztucznej inteligencji dla każdej branży.
Nvidia gigantem branży czipów AI
Nvidia przez ostanie lata wyrosła na prawdziwego giganta branży czipów dla sztucznej inteligencji. Z jej rozwiązań korzystają firmy Microsoft (Copilot), Google (Gemini) czy OpenAI (ChatGPT). W układy H100 planuje zainwestować miliony dolarów także Meta, czyli właściciel Facebooka.
"Zieloni" mają około 80 proc. rynku czipów AI. Spółka ma kapitalizację na poziomie 2,18 bln dolarów, co czyni ją pod tym względem trzecią co do wielkości amerykańską firmą po Apple i Microsofcie. Ceny układów opartych na architekturze Blackwell nie zostały ujawnione. Podobnie gotowych serwerów z tymi czipami, które też będą dostępne. Za poprzednie procesory Hopper trzeba zapłacić około 25-40 tys. dolarów. Pomimo wysokich cen chętnych nie brakuje. Nawet z racji tego, że NVIDIA każe czasem czekać na dostawy nawet po kilkanaście miesięcy.
Polecamy na Antyweb: Dobre wiadomości dla fanów "Yellowstone"! Tego się nie spodziewali