Makrofagi, które dostarczają białka do uszkodzonych neuronów

Naukowcy stworzyli komórki odpornościowe, które produkują i dostarczają do mózgu lecznicze białka. Co ciekawe, potrafią one także uczyć neurony tego samego.

Makrofagi przenikają barierę krew-mózg, dlatego są idealne do dostarczania leków do neuronów
Makrofagi przenikają barierę krew-mózg, dlatego są idealne do dostarczania leków do neuronów123RF/PICSEL

Zespół badaczy z Uniwersytetu Północnej Karoliny pod kierownictwem Eleny Batrakovej otrzymał zmodyfikowane genetycznie makrofagi, które wytwarzają glejopochodny czynnik neurotropowy (GDNF). Potrafi on leczyć i stymulować wzrost uszkodzonych neuronów. Ta terapia może okazać się skuteczna w leczeniu choroby Parkinsona.

- Nie ma obecnie terapii odwracającej, a choćby nawet hamującej chorobę Parkinsona. Istnieją tylko metody, która mają na celu poprawienie jakości życia pacjentów, np. dopaminowa terapia zastępcza. Nasze badania wykazały, że dostarczanie do mózgu GDNF nie tylko umożliwia przetrwanie neuronów, ale i odwraca patogenezę Parkinsona - powiedziała Bartakova.

Dzięki obecności zmodyfikowanych komórek immunologicznych w procesie, unika się mechanizmów obronnych organizmu. Zastosowane przez zespół Batrakovy makrofagi, w przeciwieństwie do klasycznych leków, potrafią przenikać przez barierę krew-mózg.

Naukowcy mają nadzieję, że zmodyfikowana i dopracowana metoda Batrakovy pozwoli na opracowanie skutecznej terapii antyparkinsonowej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas