Na egzoplanetach występują chmury
Naukowcom udało się udowodnić, że na planetach pozasłonecznych także istnieją chmury. Odkrycie to może rzucić nowe światło na poszukiwanie życia pozaziemskiego.
Korzystając z danych otrzymanych przez kosmiczne teleskopy Keplera i Spitzera, astronomowie stworzyli pierwszą mapę chmur znajdujących się na planecie pozasłonecznej. Osiągnęli to obserwując obiekt 1,5 razy większy od Jowisza - Keplera-7b.
Z opracowanej mapy wynika, że na zachodniej stronie planety Kepler-7b jest pełno chmur, podczas gdy na wschodniej nie ma ich praktycznie w ogóle. Naukowcy już wcześniej tworzyli mapy temperaturowe odległych planet, ale teraz po raz pierwszy udało się opracować obraz chmur.
Obserwacje planety Kepler-7b trwały aż 3 lata. Ich efektem jest kompilacja danych, którą naukowcy nazywają mapą o bardzo niskiej rozdzielczości. Ponieważ Kepler-7b jest gazowym gigantem (jak Jowisz) trudno było spodziewać się na nim lądów lub oceanów, ale dostrzeżenie struktur przypominających chmury i tak jest niecodziennym zjawiskiem.