Nagrano jak wirus HIV infekuje komórki
Powszechnie wiadomo, że HIV jest przenoszony drogą płciową, ale sposób, w jaki wirus przenika błony śluzowe narządów płciowych jest nieznany. Wcześniejsze badania skupiały się na zmianach biochemicznych lub morfologii, ale prawda może być zupełnie inna.
Naukowcy z paryskiego Institut Cochin dokonali przełomowej obserwacji na żywo infekcji HIV. W zarejestrowanym materiale wideo limfocyt T zakażony HIV oznakowany fluorescencyjnie na zielono napotyka tkankę błony śluzowej cewki moczowej. Podczas kontaktu tworzy się między nimi tzw. synapsa wirusowa - struktura przypominająca kieszeń, co z kolei pobudza wytwarzanie wirusa HIV, który pojawia się w filmie jako zielone kropki.
Następnie wirus przenika przez synapsę do komórki nabłonka błony śluzowej. Co ważne, nie zostaje ona zainfekowana - wirus po prostu przemieszcza się przez komórkę drogą transcytozy. HIV jest wychwytywany przez komórki odpornościowe zwane makrofagami. Po godzinie lub dwóch, gdy transfer wirusa się zakończy, synapsa zostaje zerwana i limfocyt T rusza w dalszą drogę.
Te zakażone limfocyty T są obecne we wszystkich płynach narządów płciowych, mimo iż są mniej mobilne niż wirusy związane z komórkami, które do transferu mogą wykorzystywać synapsy i transcytozę.
Największym zaskoczeniem dla naukowców był fakt, że zainfekowane limfocyty T celowały w komórki nabłonka bezpośrednio powyżej makrofagów.
- Makrofagi pozostają w bezruchu, gotowe do wykrycia wirusa, gdy ucieka on z komórek nabłonka, ale nasza obserwacja pozwoliła nam zrozumieć, że synapsa zawsze powstaje na komórkach nabłonkowych, które znajdują się tuż nad makrofagami. Zachodzi interakcja między nimi, której nie byliśmy w stanie odnotować wcześniej - powiedziała Morgane Bomsel, jedna z autorek odkrycia.
Makrofagi nadal produkują wirusa przez 20 dni, po czym wchodzą w stan uśpienia. Nadal mają wewnątrz wirusa, ale nieaktywnego. To właśnie ten stan szczególnie interesuje naukowców, którzy opracowują nowe metody walki z HIV. Bomsel przekonuje, że niezbędne jest opracowanie szczepionki działającej w błonie śluzowej, która nie pozwoli na wytworzenie rezerwuarów HIV ukrytych w makrofagach.