Namierzono winowajcę tajemniczej choroby dzieci
Enterowirus D68 (EV-DG8) odgrywa kluczową rolę w chorobach wywołujących paraliż. Niestety, dowody na jego obecność w najlepszym przypadku poszlakowe. Aż do teraz.
Naukowcy w końcu odkryli oznaki obecności wirusa w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów dotkniętych chorobą polio. Wciąż nie mówi nam to wiele o rozwoju choroby, ale może w przyszłości pozwolić na opracowanie nowych metod leczniczych.
Stwierdzono obecność przeciwciał skierowanych przeciwko EV-DG8 w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów cierpiących na ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego (AFM). Ta rzadka choroba atakująca układ nerwowy pojawiła się niespodziewanie w Stanach Zjednoczonych. Rok temu mówiono nawet o epidemii.
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wskazały na obecność enterowirusów w próbkach płynu mózgowo-rdzeniowego pobranego od 42 dzieci ze zdiagnozowanym AFM. Porównano je z próbkami pochodzącymi od 58 zdrowych dzieci.
W ponad 2/3 próbek pacjentów z AFM znaleziono przeciwciała pasujące do białek należących do rodziny EV-DG8. Dalsze testy potwierdziły diagnozę. Naukowcy dosłownie "złapali" wirusa na gorącym uczynku.
Wykrycie sygnatur enterowirusa u pacjentów cierpiących na AFM może pozwolić opracować nowe metody walki z chorobą.