Naukowcy alarmują: Superbakterie mogą do 2050 roku zabić miliony ludzi

Naukowcy przewidują, że miliony ludzi w Europie, Ameryce Północnej oraz Australii do 2050 roku umrą z powodu zakażenia superbakteriami, opornymi na większość znanych leków. Zdaniem ekspertów, państwa - jeśli mamy uniknąć katastrofy - powinny uznać walkę z tym zagrożeniem za swój priorytet.

Superbakterie mogą do 2050 roku zabić miliony ludzi
Superbakterie mogą do 2050 roku zabić miliony ludzi123RF/PICSEL

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) ostrzegła przed katastrofalnymi konsekwencjami dla publicznej opieki zdrowotnej, jeśli nie zwiększy się poziom podstawowej higieny w szpitalach, a antybiotyki nie przestaną być niepotrzebnie stosowane.

Badania opublikowane w zeszłym tygodniu wykazały, że w 2015 roku superbakterie przyczyniły się do śmierci 33 tysięcy mieszkańców Europy. W swoim raporcie OECD przewiduje, że około 2,4 miliona ludzi może do 2050 roku umrzeć w wyniku zakażenia superbakteriami, a koszt leczenia takich infekcji wyniesie nawet 3 miliardy euro rocznie w każdym kraju objętym analizą.

W raporcie wezwano również pracowników służby zdrowia do zapewnienia lepszych standardów higieny w szpitalach i klinikach, nalegając, by wszyscy regularnie myli ręce i przestrzegali bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa. Zasugerowano również, by zwrócić większą uwagę na poprawne diagnozowanie chorób pacjentów. W przypadku infekcji wirusowych nie ma potrzeby stosowania antybiotyków, które mają szkodliwy wpływ na ludzki organizm.

OECD dodało, że nowe testy, oparte na wymazach, pozwalają w ciągu kilku minut zdiagnozować rodzaj infekcji, co zminimalizowałoby ryzyko niepotrzebnego zażywania antybiotyków. Organizacja szacuje, że wprowadzenie koniecznych zmian kosztowałoby jedynie około 1,7 euro rocznie na jedną osobę i potencjalnie pozwoliłoby na uratowanie milionów, a w dalszej perspektywnie nawet miliardów ludzkich istnień.

Zmianynaziemi.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas