Naukowcy wiedzą, jak pokonać raka płuc

Naukowcy odkryli, że składnik komórek rakowych, który działa jak "komórkowa poczta" może być kluczem do zapobiegania rozprzestrzeniania się raka płuc do innych części ciała.

Czy w końcu pokonamy raka płuc?
Czy w końcu pokonamy raka płuc?123RF/PICSEL

"Komórkowa poczta", jak często jest nazywany aparat Golgiego (jedno z podstawowych organellów komórkowych) może być kluczem do pokonania raka płuc. Dzięki odkryciu uczonych z Uniwersytetu York i Teksas, już wkrótce będzie możliwe opracowanie terapii blokującej rozprzestrzenianie się nowotworu.

Okazuje się, że występujące w aparacie Golgiego białko PAQR11 dostaje sygnał od czynnika transkrypcyjnego Zeb1, co uruchamia całą kaskadę odpowiedzi. Pęcherzyki transportowe odrywają się z ustalonej pozycji w płucach i przemieszczają się do innych części ciała. A w nich zamknięte komórki nowotworowe.

- Jeżeli pomyślimy o komórce rakowej jak o namiocie, to łatwo wyróżnimy jej kształt i krawędzie. Jest stale zamocowana do ziemi w celu zabezpieczenia zawartości. Namiot nie może zostać przeniesiony, chyba że wpłyniemy na jego architekturę. Podobny proces dzieje się z rakiem płuc podczas metastazy - krawędzie komórek zmieniają się, przez co przestają być zakotwiczone - powiedział dr Daniel Ungar, jeden z autorów odkrycia.

Rak płuc może zostać niebawem pokonany
Rak płuc może zostać niebawem pokonany123RF/PICSEL

Zespół Ungara pracuje nad lekiem, który zaburzy komunikację między białkiem PAQR11 i czynnikiem transkrypcyjnym Zeb1. To powinno zahamować tworzenie przerzutów, a przez to zmniejszyć zjadliwość nowotworu.

Badania finansowane są przez National Institutes of Health, American Cancer Society i Cancer Prevention Research Institute of Texas.

Nauka BEZ fikcji: Jak rzadkie są najrzadsze choroby?Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas