Amonit, niesamowite odkrycie za Plutonem, zmienia nasze rozumienie kosmosu
Japońscy naukowcy, korzystając z Teleskopu Subaru, dokonali przełomowego odkrycia ciała niebieskiego 2023 KQ14, nazwanego Amonitem. Skamieniałość ta znajduje się za Plutonem i została sklasyfikowana jako niezwykle rzadki sednoid. Stabilność jego orbity oraz jej wyjątkowy przebieg mogą zmienić nasze rozumienie historii Układu Słonecznego, w tym hipotezy o istnieniu dziewiątej planety.

Japońscy astronomowie przy pomocy Teleskopu Subaru dokonali niezwykłego odkrycia skamieniałości ciała niebieskiego, które znajduje się na obrzeżach Układu Słonecznego. Obiekt oznaczono jako 2023 KQ14, ale nazywany jest również "Amonitem" i może dostarczyć wskazówek dotyczących pochodzenia Układu Słonecznego.
Niewielkie ciało niebieskie
Amonit, znajdujący się za Plutonem, został odkryty w ramach projektu badawczego FOSSIL (Formation of the Outer Solar System: An Icy Legacy) podczas obserwacji w marcu, maju i sierpniu 2023 roku. Później w lipcu 2024 roku przeprowadzono dodatkowe analizy dzięki Teleskopowi Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiemu i sklasyfikowano go jako "sednoid", co czyni go zaledwie czwartym znanym przykładem tego rzadkiego obiektu.
Symulacje numeryczne przeprowadzone przez specjalistów z FOSSIL wykazały, że 2023 KQ14 utrzymuje stabilną orbitę od co najmniej 4,5 miliarda lat. Jednocześnie jest tak odlegle położony, że grawitacja najbardziej oddalonej od Słońca w naszym Układzie Słonecznym planety, Neptuna, ma na niego niewielki wpływ, jak tłumaczą autorzy artykułu.
Dziewiąta planeta
Astronomowie byli w stanie śledzić orbitę obiektu przez 19 lat, analizując stare dane z innych obserwatoriów. Jak się okazało, jego orbita różni się od orbit innych sednoidów, co sugeruje, że zewnętrzny Układ Słoneczny jest bardziej zróżnicowany i złożony, niż wcześniej sądzono. Ma to również wpływ na hipotetyczną dziewiątą planetę - jeśli istnieje, jej orbita powinna znajdować się jeszcze dalej, niż przewidywano.
- Fakt, że obecna orbita Amonita nie pokrywa się z orbitami pozostałych trzech planetoid, obniża prawdopodobieństwo hipotezy planety dziewiątej. Możliwe, że planeta kiedyś istniała w Układzie Słonecznym, ale została później wyrzucona, co spowodowało nietypowe orbity, które obserwujemy dzisiaj - mówi dr Yukun Huang z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii, który przeprowadził symulacje orbity Amonita.
Zdaniem naukowców Teleskop Subaru należy do nielicznych teleskopów na Ziemi, które są w stanie dokonać takiego odkrycia.
- Byłbym szczęśliwy, gdyby zespół FOSSIL dokonał o wiele więcej odkryć tego typu i pomógł w stworzeniu pełnego obrazu historii Układu Słonecznego - mówi w oświadczeniu Fumi Yoshida, planetolog z NAOJ i współautor artykułu.