Nie obca cywilizacja, a grupa komet przysłania KIC 8462852
Astronomowie dostrzegli niedawno dziwne zachowanie gwiazdy KIC 8462852, która przygasa od 5 do 80 dni w roku w różnych odstępach czasu. Pojawiły się sugestie, że jest to oznaka obecności obcej cywilizacji w tym układzie gwiezdnym. Teraz już wiadomo, że za anomalię odpowiada duża grupa komet.
Nietypowy wzorzec przygasania gwiazdy został zauważony na danych zebranych z Kosmicznego Teleskopu Keplera przez dwóch internautów biorących udział w międzynarodowym projekcie poszukiwania egzoplanet. Generalnie, gdy planeta przechodzi na tle gwiazdy, na kilka godzin jej światło zostaje przysłonięte. W przypadku KIC 8462852 odnotowano dziwniejsze, nieregularne spadki jasności - dwa niewielkie w 2009 r., duży w 2011 i serię wielu spadków w 2013 r. Co ciekawe, w niektórych przypadkach jasność gwiazdy zmniejszyła się nawet o 20 proc.
- Nie wierzyliśmy, że to prawdziwe dane. Do każdego wyjaśnienia, jakie wymyśliliśmy, szybko znajdowaliśmy kontrargumenty - powiedziała Tabetha Boyajian z Yale University.
Naukowcy dosyć szybko wykluczyli możliwość błędu teleskopu i inne realne przyczyny. Okazało się, że zmiany jasności gwiazdy KIC 8462852 można wyjaśnić obecnością grupy komet, które krążą wokół gwiazdy i są rozrywane przez jej oddziaływanie. Jeżeli komety mają ekscentryczną orbitę i pojawiają się w okolicach gwiazdy KIC 8462852 raz na 700 dni, to defragmentacja komet i ich zamiana w pył wyjaśniałaby tak dużą nieregularność w ilości światła docierającego z KIC 8462852.
Wyjaśnienie to wydaje się bardzo prawdopodobne, choć pyłu otaczającego KIC 8462852 musi być naprawdę dużo. Gwiazda jest o połowę większa od Słońca i nie ma dowodów na to, że krążą wokół niej planety. Jeżeli jednak by istniały, to doświadczałyby potężnych deszczów meteorytów.