Niezwykła Wielka Błękitna Plama na Jowiszu

Dzięki sondzie kosmicznej Juno, naukowcy stworzyli mapę pola magnetycznego Jowisza. Magnetosfera tego gazowego olbrzyma nie tylko różni się od ziemskiej, ale także jest niepodobna do żadnej innej planety Układu Słonecznego.

Pole magnetyczne Jowisza jest zupełnie inne od ziemskiego
Pole magnetyczne Jowisza jest zupełnie inne od ziemskiegoNASA

Istniało wystarczająco wiele dowodów sugerujących, że pole magnetyczne Jowisza jest osobliwe, ale dopiero najnowsze analizy pokazują jak złożona jest to struktura. Magnetosfera Jowisza ma postać dipola, a linie pola łączą biegun północny z południowym. Ale to nie wszystko.

Na półkuli północnej znajduje się długi pas magnetyczny, a także duży obszar na południu, który nazwano Wielką Błękitną Plamą. Miejsce to nie jest tak naprawdę niebieskie w przeciwieństwie do Wielkiej Czerwonej Plamy, czyli gigantycznej burzy szalejącej na Jowiszu. nazwa Wielkiej Błękitnej Plamy pochodzi od kodowania kolorów pól magnetycznych - czerwony na północny, niebieski na południu (jak w zabawkowych magnesach).

Na Ziemi regiony niedipolowe także są równomiernie rozmieszczone, ale na Jowiszu znajdują się głównie na półkuli północnej.

- Główną niespodzianką było to, że pole magnetyczne Jowisza jest proste na jednej półkuli i skomplikowane na drugiej. Żaden z istniejących modeli nie przewidywał takiej magnetosfery. Byliśmy zaskoczeni, gdy dowiedzieliśmy się, że Wielka Błękitna Plama jest wyjątkowa - powiedziała Kimberly Moore, główna autorka badań.

Przyczyna tak niezwykłego pola magnetycznego nie jest jasna. Uważa się, że rdzeń Jowisza składa się z metalicznego wodoru i prawdopodobnie ma budowę warstwową. To jeden z czynników mogących odpowiadać za nietypowe pole magnetyczne. Nie można jednak wykluczyć innych, np. wewnętrznych ruchów planety.


INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas