Nowoczesne metody w walce z bólem kręgosłupa
Choroby kręgosłupa i towarzyszący im ból stanowią coraz poważniejszy problem społeczny. Medycyna daje pacjentom wiele możliwości, a coraz więcej z nich jest stosowanych w polskich klinikach.
Ból kręgosłupa jest na pierwszym miejscu wśród najczęściej występujących długotrwałych problemów zdrowotnych, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Czasami nie można wyleczyć dolegliwości, a przewlekły ból nie pozwala normalnie funkcjonować. Dla takich właśnie osób stworzono Centrum Leczenia Bólu w warszawskim Carolina Medical Center.
Według statystyk problemy dotyczące kręgosłupa wcześniej czy później dotkną nas wszystkich. Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w krajach uprzemysłowionych wynika, że aż 80 proc. populacji ma lub będzie miało problemy z bólami pleców.
Dane z EHIS opublikowane w 2014 r. wskazują bóle związane z narządem ruchu jako główną przyczynę długotrwałych problemów zdrowotnych. Pacjenci najczęściej skarżą się na bóle dolnych partii pleców, bóle karku, bóle środkowej partii pleców oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. Podobne badanie przeprowadzone w 2004 r. plasowało ból kręgosłupa dopiero na drugim miejscu. Po dziesięciu latach w pierwszej piątce schorzeń przewlekłych aż cztery dotyczą schorzeń kręgosłupa i narządu ruchu.
Wzrost liczby pacjentów z chorobami i dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa stanowi coraz poważniejszy problem ekonomiczny. Z roku na rok rośnie liczba Polaków korzystających ze zwolnień lekarskich. Według ZUS w 2015 r. choroby kręgosłupa były powodem 33 mln dni nieobecności w pracy, wydano łącznie blisko 2,7 mln zaświadczeń lekarskich z powodu chorób kręgosłupa (15 proc. wszystkich zwolnień).
Rosnąca liczba Polaków skarżących się na dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa oraz wzrost liczby zwolnień lekarskich jednoznacznie wskazują, że problem się pogłębia. Tymczasem Polacy niewiele wiedzą o dostępnych na rynku metodach leczenia bólu. O ile temat bólu o podłożu onkologicznym jest często poruszany w mediach, o tyle pacjenci cierpiący na przewlekły ból związany z narządem ruchu nie wiedzą gdzie szukać pomocy.
W Polsce pacjent z przewlekłym bólem może skorzystać z poradni leczenia bólu, które mają kontrakt NFZ, jednak ich liczba maleje z roku na rok. Dla wielu pacjentów jedyną alternatywą jest rynek prywatnych usług medycznych.
- Centrum Leczenia Bólu stworzyliśmy wraz z prof. nzw. dr hab. n. med. Robertem Gasikiem z myślą o osobach, które przez lata borykają się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Są to pacjenci, którzy próbowali już wszystkiego, ale żadna metoda nie przyniosła im ulgi. Nasza klinika kompleksowo podchodzi do procesu leczenia narządu ruchu. Centrum Leczenia Bólu dodatkowo poszerza naszą ofertę o innowacyjne metody leczenia długotrwałego bólu - powiedziała Izabella Murawska, prezes Carolina Medical Center, kliniki ortopedii i medycyny sportowej.
Centrum przeznaczone jest dla osób cierpiących z powodu chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych, przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa i stawów, dyskopatii, zespołu nieudanych operacji (FBSS) i bólów fantomowych kończyn, neuropatii (np. cukrzycowych, nerwu trójdzielnego, po półpaścu) oraz urazów sportowych.
- Czasami nie da się wyleczyć samej dolegliwości, ale pacjenci muszą wiedzieć, że ból można i należy leczyć. Metod leczenia bólu jest kilka. Muszą być one jednak odpowiednio dobrane do dolegliwości, aby przyniosły jak najlepsze efekty - powiedział prof. nzw. dr hab. n. med. Robert Gasik, ortopeda, neurolog, kierownik Centrum Leczenia Bólu w Carolina Medical Center.
W pierwszym stadium choroby pomocna może być rehabilitacja czy farmakoterapia. Stosowane są także różnego rodzaje blokady, które miejscowo znieczulają nerwy łagodząc odczucie bólu oraz metody wykorzystujące fale radiowe o wysokiej częstotliwości, takie jak termolezje, neuromodulacje czy czasowe stymulacje rdzenia kręgowego. Metody te nie leczą dolegliwości, ale pomagają pacjentom wyeliminować lub złagodzić ból na wiele miesięcy.