Nowy sposób walki z nowotworami. Jest całkowicie bezpieczny

​Dzięki nowej formie chemioterapii bazującej na świetle, komórki nowotworowe można pokonać już za pomocą jednego zastrzyku. Czy to oznacza przełom w terapiach onkologicznych?

Naukowcy opracowali nowy sposób zwalczania nowotworów
Naukowcy opracowali nowy sposób zwalczania nowotworów123RF/PICSEL

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii (KIST) pod kierownictwem Sehoon Kima z Theragnosis Research Center, opracowali nowy środek fototerapeutyczny ukierunkowany na komórki nowotworowe. Jest on w stanie wyeliminować zmienioną tkankę bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

Fototerapia, jako metoda leczenia nowotworów wykorzystująca światło, polega na wstrzykiwaniu fotouczulacza. Gromadzi się on tylko w komórkach nowotworowych, które są selektywnie niszczone, gdy użyje się lasera. Metoda ta ma znacznie mniej zauważalnych skutków ubocznych niż typowe zabiegi, takie jak klasyczna chemioterapia i radioterapia, które prawie zawsze powodują uszkodzenie otaczających zdrowych tkanek. Terapia fotodynamiczna (PDT) jest inna. Wprowadza się w niej kompleks metali do guzów nowotworowych i naświetla je laserami, tworząc reaktywne formy tlenu, które wchodzą w interakcje z komórkami nowotworowymi i niszczą je.Ogólnie rzecz biorąc, efekty działania fotouczulaczy utrzymują się tylko przez jedną sesję, co oznacza, że muszą być one podawane regularnie. To utrudnia ich stosowanie.

Pozostałości fotouczulaczy mogą gromadzić się w skórze lub oczach, powodując efekty uboczne związane ze światłem, dlatego osoby poddane zabiegowi powinny być odizolowane zarówno od światła słonecznego, jak i oświetlenia w pomieszczeniach.Sehoon Kim i jego zespół z KIST wykorzystał peptydy do selektywnego namierzania tkanek nowotworowych, które gromadzą się w ściśle określonej kolejności, aby uniknąć typowych problemów związanych z technologią fototerapii. Nowy związek aktywuje efekty fototerapeutyczne tylko w tkance nowotworowej, poprzez zastosowanie internalizującego peptydu RGD (iRGD), który selektywnie wnika do tkanek nowotworowych i celuje w nie w połączeniu z modulacją jego reakcji na światło w czasie rzeczywistym.Po wstrzyknięciu nowego fotouczulacza do żywego organizmu, temperatura ciała aktywuje go - gromadzi się w guzie i tkankach bezpośrednio go otaczających. Po rozpoczęciu fototerapii, może ona zniszczyć jedynie komórki rakowe, pozostawiając zdrową tkankę całkowicie nienaruszoną.Dzięki nowemu fotouczulaczowi leczenie nowotworów może być jeszcze łatwiejsze i skuteczniejsze. Wciąż jeszcze daleka droga przez wprowadzeniem nowej terapii do użycia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas