Opracowano białko do regeneracji uszkodzonego rdzenia
Amerykańscy naukowcy opracowali nową substancję, która sprzyja regeneracji sparaliżowanych mięśni po urazie rdzenia kręgowego.
Zespół uczonych z Case Western Reserve pod kierownictwem Jerry'ego Silvera opracował wewnątrzkomórkowy peptyd sigma (ISP), który przetestowano na sparaliżowanych zwierzętach. Aż 21 z 29 myszy z urazem rdzenia odzyskało zdolność oddawania moczu, poruszania się albo obu czynności jednocześnie. Białko umożliwiało włóknom nerwowym pokonać bliznowacenie, które zazwyczaj blokuje ich odrastanie.
Zaraz po urazie ośrodkowego układu nerwowego w bliźnie glejowej gromadzą się proteoglikany, które pochodzą z rozpadu uszkodzonych neuronów. W zdrowej tkance proteoglikany są wielkocząsteczkowymi składnikami substancji pozakomórkowej i pełnią ważną rolę w podtrzymywaniu struktury układu nerwowego. Po urazie proteoglikany tworzą lepką maź, w której blokowane są końcówki uszkodzonych nerwów. Przez to, nerwy nie mogą dotrzeć do odpowiednich synaps.
ISP uruchamia neuronalny receptor proteoglikanów PTPσ, który stabilizuje stożki wzrostu neuronów i umożliwia odbudowę nerwów. Zastrzyki, które podano badanym zwierzętom doprowadziły do odtworzenia unerwienia w rdzeniu kręgowym poniżej poziomu urazu i ułatwiły odbudowę układu ruchowego i moczowego. ISP może okazać się zatem niezwykle skuteczny, jeżeli chodzi o leczenie chorób, w których przebiegu organizm wytwarza nieprzyjemne blizny, np. zawału, urazów nerwów czy stwardnienia rozsianego.